Konrád Éva túlélte a holokausztot és a kommunizmust, 1957-ben emigrált az USA-ba, ahol biológus lett.
Egyetlen hátizsákkal, gyalog indult Ausztriába Konrád Éva az 1956-os forradalom után, hogy aztán 57-ben Amerikába emigráljon. Később biológussá vált, tanított a pennsylvaniai, a New Jersey-i és a harlemi egyetemen, de ő tervezte az Amerikai Természettudományi Múzeum víz alatti élővilágot bemutató kiállításait is. Konrád György testvére április 18-án, 90 éves korában halt meg egy bronxi idősotthonban, koronavírus-fertőzés miatt. Most a 444.hu közölt róla cikket a the New York Times írása alapján.
Konrád Éva Berettyóújfaluban, egy zsidó család gyermekeként született 1930-ban, 14 éves volt, amikor a németek megszállták az országot. Tízéves öccsével, Konrád Györggyel sikerült Budapestre menekülnie, így a településen élő zsidókkal ellentétben nem kerültek Auschwitzba és más náci haláltáborokba.
Konrád György – aki tavaly szeptemberben, 87 évesen hunyt el – az 50-es évek kommunista elnyomása és az 56-os forradalom után is Magyarországon maradt. Konrád Éva azonban „demokráciában akart élni, félelmek nélkül” – mondta Lakner Judit, Konrád özvegye a New York Times-nak, ezért döntött az emigráció mellett.
Egyik unokatestvére szerint rajongott az algákért, nem volt társasági ember, mert fanatikusan kutatott, csak a mikroszkópja érdekelte.
„Nagyon büszke New York-i volt” - mondta Lakner Judit. „Nem tartozott sehova máshova, csak New Yorkba. Imádta a szabadságot.”