Az Európai Unió álláspontja az 1967-ben elfoglalt palesztin területek helyzetével kapcsolatban változatlan: nem ismeri el az Izrael fennhatóságát a megszállt ciszjordániai terültek felett – nyomatékosította Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Borrell arra reagálva mondta ezt, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Washingtonban szerdán kijelentette, a megszállt palesztin területeken lévő zsidó telepek esetleges annektálása az új izraeli kormány ügye. Ciszjordánia esetleges bekebelezéséről “az izraeli kormány hozza meg a végső döntést”.
Palesztin vezetők elítélték csütörtökön Mike Pompeo amerikai külügyminiszter kijelentését.
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő a zsidó telepek gyors bekebelezését sürgette, míg centristának tartott korábbi vetélytársa, leendő partnere az egységkormányban, Beni Ganz fokozatosabb folyamatot látna szívesebben.
Josep Borrell nyilatkozatában aláhúzta, az unió álláspontja szerint az annexió a nemzetközi jog súlyos megsértését jelenti. Az Európai Unió továbbra is szorosan figyelemmel kíséri a helyzet alakulását és annak szélesebb körű következményeit, szükség esetén azoknak megfelelően fog eljárni.
A nemrégiben tartott izraeli választásokra utalva azt írta, az unió tudomásul veszi a politikai megállapodást, amely előkészítheti az utat az új izraeli kormány megalakulásához. Az Európai Unió kész a szorosabb együttműködésre az új kormánnyal a koronavírus elleni küzdelem sikere érdekében. A technikai együttműködés létrejött, és erősödni fog a világjárvány alakulásával. A polgárok egészsége és a koronavírus okozta válság gazdasági következményeinek kezelése közös prioritás – tette hozzá az uniós főképviselő.