Míg az átlag 6,3%, és van, ahol a 10-13%-ot is eléri, Izraelben csak 1% a halálozási arány. Kérdés, hogy mindez az óvintézkedéseknek vagy a lakosság összetételének köszönhető-e.
A COVID-19 halálozási aránya a világon átlagosan 6,3%-on áll, ami hatszor magasabb, mint Izraelben. Az átlagosnál magasabb az áldozatok száma Olaszországban (13% halálozási arány), az Egyesült Királyságban (12,9% halálozási arány), Franciaországban (11% halálozási arány) és Spanyolországban (10% halálozási arány).
Az izraelinfo.com a ynet cikkére hivatkozva azt írja, hogy ez a lakosság jellemzőivel és kultúrájával függ össze közvetlenül, nem pedig a kormány változó válságkezelési módszereivel.
Szerintük Izrael továbbra is viszonylag alacsony halálozási arányának legfőbb oka az ország fiatal lakossága. A legfrissebb adatok szerint Izraelben 18 születés jut 1000 emberre, míg a világ átlaga 10/1000.
A második ok, hogy a hagyománykövetőbb kultúrával bíró országokban, ahol tradicionálisabbak az értékek és erősebb a társadalmi kollektivizmus, viszonylag alacsony a kórokozókkal kapcsolatos halálozás.
Ezen országok lakosságánál nemcsak a koronavírussal szemben áll fenn erősebb immunitás, de más különféle fertőző betegségekkel szemben is, mert az emberek szokásos közelsége miatt erősebb a kollektív immunrendszer, a nyájimmunitás.
Például Ciszjordániában csak két, a járvánnyal kapcsolatos haláleset történt, és eddig csak 288 fertőzésről tudnak, a több mint kétmilliós népesség ellenére.
A cikk szerint az erősebb nyájimmunitás példáját láthatjuk az izraeli Bnei Brakban, amely az országban második a több mint 2000 megerősített COVID-19 esettel. Azonban a haredi városban mindeddig nagyon kevesen haltak meg a fertőzöttek közül.
A cikk szerzője szerint ezért az várható, hogy Izraelben alacsony marad a halálozási arány akkor is, ha megszüntetik a kijárási korlátozásokat, és csak a fertőzött személyek száma növekedne.