Európai Örökség címet kapott a zsidómentő hugenották emlékműve

A francia Le Chambon-sur-Lignon település lakói több ezer zsidót mentettek meg a holokauszt idején. A hőstettüknek emléket állító központ most hivatalosan us az európai örökség része lett.

Idén tíz helyszínt díjazott az Európai Bizottság az Európai Örökség címet. A bizottság közleménye szerint a kiválasztott örökségi elemek mindegyike nagyszerű lehetőséget kínál arra, hogy az emberek közelebb kerüljenek Európa kulturális örökségéhez és erősítsék az Európai Unióhoz való tartozás érzését, számolt be az MTI.

Emléktábla a Le Chambon-sur-Lignonban található központ falán

A díjazottak között volt többek között Szentendre városa, valamint a holokauszt idején zsidókat mentő hugenották a franciaországi Chambon-sur-Lignonban található emlékhelye. A település, amely a II. világháború idején a náci kollaboráns Vichy-kormányzat által felügyelt területen feküdt. arról vált híressé, hogy lakosai zsidóknak segítettek átjutni Svájca. 

A mentőakciókat a település lelkésze, André Trocmé vezette, aki a környék zömében hugenotta lakosaival együtt nagyjából 3000 zsidót mentett meg a haláltáborokba való deportálástól.  Chambon-sur-Lignon 1990-ben megkapta a Világ Igaza díjjal a jeruzsálemi Jad Vasemtől. A francia településen kívül csak a hollandiai Nieuwlande falu kapta meg kollektív az izraeli emlékközpont elismerését.

A jelenlegi díjazottakkal együtt az Európai Örökség címet viselő helyszínek száma 48-ra emelkedett. Köztük található a Dohány utcai zsinagóga is, amelyet két évvel ezelőtt nyilvánított az Európai Bizottság az európai örökség részévé.

Európai örökséggé nyilvánították a Dohány utcai zsinagógát!

Még több Kibic

Várj, ezt még elültetem! – A 2B Galéria tu bisváti kiállítása

2025.01.21.1 nap ago
A 2B Galériát működtető alapítvány fontos feladatának tekinti a zsidó kultúrát és tradíciót kortárs kontextusban bemutatni, ezért most is képzőművészeket kért fel az együtt gondolkodásra.

Egy 14. századi, különleges hágádát digitalizált az Országos Széchényi Könyvtár

2025.01.17.5 nap ago
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában őrzött, világhírű Kaufmann-hágádá a középkori zsidó kéziratosság egyik legbecsesebb darabja.

Mátészalka története hiányos lenne a zsidóság bemutatása nélkül

2025.01.16.6 nap ago
Mátészalka zsidó kulturális örökségéről készített dokumentumfilmet a MOME média design szakos hallgatója.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »