Emléktáblát avattak a csongrádi izraelita nőegylet 1923-as jótékonysági bálja ellen elkövetett merénylet halálos áldozatainak. Ez volt az első hivatalos megemlékezés a közel 100 évvel ezelőtt történt bombatámadásra.
Csongrádon 1923 karácsonyán pár perccel éjfélt követően gránátot dobtak a Magyar Király szálloda báltermébe, ahol éppen a helyi izraelita nőegylet jótékonysági bálját tartották. A merénylet következtében hárman az életüket vesztették és többen súlyosan megsebesültek. A csaknem 100 évvel ezelőtt történt támadás áldozatainak állított tegnap emléket a Raoul Wallenberg Egyesület, a Kabbala Hagyományőrző Egyesület és a Csongrád Városi Önkormányzat.
Az emlékezők a merénylet egykori helyszínén, a mai Művelődési Központ falán emléktáblát avattak fel. A megemlékezésen a delmagyar.hu beszámolója szerint beszédet mondott Sebes József, a Raoul Wallenberg Egyesület elnöke, aki arról beszélt, hogy „a bombatámadás egy elfogadhatatlan, felháborító terrorcselekmény volt, az ébredező gyűlölet jele”.
„Hosszú évekig, évtizedekig homály fedte ezt a lassan egy évszázada történt eseményt, nem beszéltek róla” – mondta Bedő Tamás, Csongrád polgármestere, aki beszédében a helyi zsidóság a város életében betöltött szerepéről is megemlékezett. A polgármester azt is elmondta, hogy Sáfrány Péter volt az, aki „a nyilvánosság elé tárta a történteket”.
Itt a Kibic Magazinban tavaly részletesen írtunk a merénylet körülményeiről, illetve arról, hogy a támadás elkövetésével egy antiszemita mozgalom tagjait vádolták meg, köztük a város későbbi polgármesterét. Cikkünkben bemutattuk a nyugalmazott tűzoltó, Sáfrány Péter küzdelmét azért, hogy ne merülhessen feledésbe a bombatámadás, és annak áldozataira méltó módon emlékezzen a város.
Csongrádon legszívesebben elfelejtenék az izraelita nőegylet bálja elleni merényletet
Cikkünk megjelnését követően többen is megkeresték az üggyel kapcsolatban a Raoul Wallenberg Egyesületet, amely kezdeményezte a Csongrád Városi Önkormányzatnál az emléktábla felállítását. A merénylet múlt karácsonyi évfordulóján még csak helyi civilek emlékeztek meg a bombatámadás áldozatairól, tegnap viszont – csaknem 100 év elteltével – az első hivatalos megemlékezésre is sor kerülhetett.