Húsz évvel ezelőtt, 42 éves korában elhunyt Ofra Haza, Izrael legismertebb énekesnője, akit a Kelet Madonnájaként is emlegetnek világszerte. Melyek voltak az énekesnő legfontosabb állomásai és melyik magyar dal szerzőjét ihlette meg túlságosan is Haza egyik slágere?
Ofra Haza 1957. november 19-én, Bat Seva Haza néven született egy jemeni zsidó származású családban, Tel-Aviv Hatikva elnevezésű szegénynegyedében. 13 éves volt, amikor a helyi színjátszókör vezetője, Becalel Aloni felfigyelt tehetségére. Aloni később Ofra Haza művészeti vezetője, producere és több dalának a szerzője is lett.
A kötelező katonai szolgálat után Haza az 1979-es Sláger című izraeli filmben szerepelve, és annak egyik betétdalát énekelve szerzett először hírnevet magának. A ’80-as évek első felében Ofra Hazát már Izrael pophercegnőjeként emlegették, ekkor egymás után négyszer nyerte el hazájában az év énekesnője címet.
עפרה חזה – שיר הפרחה
מילים: אסי דיין לחן: צביקה פיק נוסטלגיה guyal11
Ofra Haza hangján kívül azzal is kitűnt az akkor izraeli popszcénából, hogy szinte egyedülálló módon Istenről is énekelt, amivel a hagyományőrző és a vallásos izraeliek körében is népszerű lett. Az egyik ilyen nagy slágere az 1981-es Tfila (Ima) című dal volt, amelyet Aloni szerint pár évvel később már Magyarországon plagizáltak. (Bár Balázs Klári a mai napig állítja, hogy ő szerezte a Találd ki gyorsan a gondolatom című szám zenéjét.)
עפרה חזה – תפילה
קליפ נדיר של עפרה חזה לשיר “תפילה”, מתוך פרק של “זהו זה” משנת 1982 שהומר במסגרת פרויקט הדיגיטציה של ארכיון החינוכית. מילים: בצלאל אלוני, לחן: הנרי ברטר.
Az énekesnő karrierje addigi csúcsát 1983-ban az Eurovíziós Dalfesztiválon való szereplésével érte el, ahol a Cháj című dallal a második helyet szerezte meg.
עפרה חזה – ”חי” – אירוויזיון 1983 | 🇮🇱 Ofra Haza – Hi (“Alive”) – Eurovision
לזכור ולא לשכוח – על במת האירוויזיון. כשעופרה חזה ז”ל עלתה עם השיר ”חי” על במת האירוויזיון בגרמניה היה זה רגע משמעותי וטעון במיוחד. לא רק שואת יהודי אירופה אלא גם טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 11 שנים קודם. כשאהוד מנור ז”ל שמע שהאירוויזיון עתיד להתקיים על אדמת גרמניה החליט לכתוב את השיר ”חי”.
Az 1984-ben megjelent Siré Téjmán (Jemeni dalok) albumával, akkor szintén úttörő módon a hagyományos jemeni zsidó dalokkal ötvözte a popzenét. Bár a lemez dalait nem játszották már akkora lelkesedéssel a helyi rádiók, az Im Ninalu és a Galbi később hatalmas slágerek lettek, és Ofra Haza számára a nemzetközi hírnevet is meghozták.
No Title
No Description
Az Im Ninalu 1987-ben készült újrakevert változatára már a tengerentúlon is felkapták a fejüket. Az énekesnő első nemzetközi albuma az egy évvel később megjelent Shaday lett, amelyet még három másik angol nyelvű lemez követett.
Im Nin’Alu – Ofra Haza
Im Nin’Alu (If The Doors Are Locked) – Ofra Haza.
1993-ban Kirya című lemezét Grammy-díjra jelölték világzene kategóriában. Haza volt az első izraeli, aki jelölést kapott a legrangosabb zenei díjra.
Ofra Haza feat. Iggy Pop – Daw Da Hiya
From the album “kirya”
Ofra Hazának a nemzetközi sikerei után már csak egy lemeze jelent meg Izraelben. Az 1994-ben kiadott albumon megtalálható LeOrech HáJám című dal később a meggyilkolt miniszterelnökre, Jichák Rabinra való emlékezés egyik szimbóluma lett. De a dalt a jom hazikaron, az elesett izraeli katonák emléknapja alkalmából is rendszeresen játszák a rádiók.
עפרה חזה – לאורך הים (עצרת לזכר רבין 1995 – שבוע לאחר הרצח)
Uploaded by Yaniv Rozental on 2016-06-02.
2000 februárjában az énekesnő egészségi állapota gyorsan romlani kezdett, kórházba került, ahol az intenzív osztályon ápolták, február 23-án hunyt el. Mint kiderült, Ofra Haza HIV fertőzött volt, halálát az AIDS betegség miatt kialakuló komplikációk okozták.