A roma polgárjogi aktivista azért döntött így, mert a kormány nem hajlandó kifizetni a szegregáció miatt a gyöngyöspatai romáknak jogerősen megítélt kárpótlást.
A Raoul Wallenberg-díjjal múlt hét csütörtökön kitüntetett Setét Jenő a Hírklikknek nyilatkozva mondta el, hogy a díjjal járó pénzösszeget a Gyöngyöspatán működő roma tanodának adományozza. A roma polgárjogi aktivista döntését azzal magyarázta, hogy a pénzdíjat az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosítja, ő viszont egyetlen fillérre sem tart igényt a magyar kormánytól addig, amíg az nem változtat a jelen álláspontján és politikai gyakorlatán.
A Debreceni Ítélőtábla nemrég összesen 99 millió forint kárpótlást ítélt meg azoknak a gyöngyöspatai romáknak, akiket 2004 és 2017 közt szegregáltan oktattak a helyi általános iskolában. A kormány nem hajlandó kifizetni a megítélt összeget, Orbán Viktor pedig igazságtalannak nevezte, hogy „egy etnikailag meghatározó népcsoport tagjai egy nagy jelentőségű összeget fognak kapni mindenfajta munkavégzés nélkül”.
Setét Jenő viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy „a kormány már elég régen átvette az oktatás és az iskolák működtetését, és eddig egyetlen szegregált osztályt sem szüntetett meg az elmúlt hat-hét évben”. Az aktivista úgy látja, „a Fidesz teljes mellszélességgel finanszírozza továbbra is közpénzen az elkülönítés gyakorlatát és teszi tönkre ezzel gyerekek tízezreinek életét”.
Setét Jenő azért részesült Wallenberg-díjban, mert „mindig határozottan lépett és lép fel a magyarországi szélsőségek, a szaporodó szélsőséges csoportok és a félkatonai szervezetek ellen”.