Nácik által eltulajdonított műtárgyakat állítanak ki Jeruzsálemben

A néhai Hildebrand Gurlitt német műkereskedő műgyűjteményének mintegy 100 darabját, többek között Otto Dix, Max Ernst, Pierre-August Renoir és Claude Monet műveit mutatják be keddtől a jeruzsálemi Izrael Múzeumban.

A tárlat négy részből áll. Az első a Gurlitt családot mutatja be, a második a nácik által elfajzottnak bélyegzett művészettel foglalkozik, a harmadik azt az időszakot dolgozza fel, amikor Gurlitt műkincseket vásárolt fel a megszállt Párizsban, a negyedik Gurlitt személyével foglalkozik düsseldorfi múzeumigazgatóként és gyűjtőként.

Otto Dix festménye a jeruzsálemi Izrael Múzeum kiállításán

Az Adolf Hitler műkereskedőjeként számon tartott, 1956-ban elhunyt Hildebrand Gurlitt-tól fia, Cornelius örökölte meg a több milliárd euró értékűre becsült, többek közt Picasso, Chagall és Matisse műveit magába foglaló kollekciót. A 2012-es müncheni házkutatás után Gurlitt salzburgi házából is számos műalkotás került elő. 

Cornelius tulajdonában összesen mintegy 1500 művet fedeztek fel. Az ifjabb Gurlitt 2014-ben halt meg, teljes gyűjteményét a Berni Kunstmuseumra hagyta. A gyűjtemény nagy részéről fennállt a gyanú, hogy a nácik idejében zsidó tulajdonosuktól rabolták el. Eddig hét műalkotásról bizonyították egyértelműen, hogy nácik által elkobzott tárgyról van szó. 

Nácik által elkobzott festmény került vissza az örökösökhöz

A Jeruzsálemben bemutatott művek mindegyikét alaposan átvizsgálták és egyiknél sem él a gyanú, hogy a nácik által eltulajdonított alkotásról lenne szó – mondta az Izrael Múzeum európai művészeti részlegének kurátora és a Gurlitt-hagyatékkal foglalkozó csoport tagja, Schlomit Steinberg. „Ha viszont jönne egy látogató és jogot formálna az egyik műre, természetesen tájékoztatnánk arról, milyen jogi lépéseket kell megtennie” – tette hozzá.

Kapcsolódó cikkek

Egy holokauszt-kiállítás pszichológiai vonatkozásai

2024.10.03.4 nap ago
A trauma kirajzolódása: kerekasztal-beszélgetés az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításhoz kapcsolódóan.

Kiskamaszsors a csillagos ház árnyékában

2024.09.27.1 hét ago
Zágoni Balázs A csillag és a százados című, új ifjúsági regényének hőse, Dávid tizenévesen éli át azokat a történéseket, amelyeket a felnőttek sem értettek igazán: kilakoltatást, bujkálást, megaláztatást – és az összefogást a legnehezebb helyzetekben.

Rendkívüli Sorstalanság-előadás a Magyar Nemzeti Galériában

2024.09.26.2 hét ago
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár és a Magyar Nemzeti Galéria közös holokauszt-kiállításához kapcsolódva adják elő a Katona József Színház művészei Kertész Imre regényének színpadi változatát.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »