Auschwitzban megismerkedő szerelmespár emlékét is felidézik a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapján
A totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapját 2011 óta tartják, augusztus 23-án, arra emlékezve, hogy 1939-ben ezen a napon írták alá a sztálini Szovjetunió és a hitleri Németország közötti megegyezést, a Molotov-Ribbentrop-paktumot.
Az Emlékezz! Augusztus 23. elnevezésű társadalmi kampány keretében az 1956-os magyar forradalom legfiatalabb áldozata, Mansfeld Péter sorsát felidéző videó mellett a magyar közszolgálati televízióban is bemutatják az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban megismerkedő szerelmespárról, a zsidó Mala Zimetbaumról és a lengyel Edek Galinskiről szóló videót. Ismertetik a német-zsidó származású, litvániai Juliana Zarchinak a történetét is, akinek az életére a náci és a szovjet rezsim egyaránt rányomta bélyegét.
23 August. Remember: Mala Zimetbaum and Edek Galiński
Mala Zimetbaum and Edek Galiński’s is a unique love story. After an unsuccessful attempt at escape, both perished in the Nazi German concentration camp Auschwitz-Birkenau. As every year on 23 August, the European Day of Remembrance for Victims of Totalitarian Regimes, the ENRS recalls those persecuted in the name of totalitarian and authoritarian ideologies.
Az európai totalitárius rendszerek nevében elkövetett erőszak és üldöztetés elszenvedőinek sorsát felidéző, az Emlékezet és Szolidaritás Európai Hálózata (ENSR) kezdeményezésére készített videókat több európai közszolgálati televíziócsatorna is a műsorára tűzi.
A 20. századi totalitárius rendszerek és ellenállási mozgalmak kutatásával, valamint az ezzel kapcsolatos ismeretterjesztéssel foglalkozó, közép-európai hálózatként működő, varsói székhelyű ENSR társadalmi kampányával a korábbi évekhez hasonlóan bekapcsolódik az emléknap alkalmából szervezett eseménysorozatba.
A totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapját 2011 óta tartják, augusztus 23-án, arra emlékezve, hogy 1939-ben ezen a napon írták alá a sztálini Szovjetunió és a hitleri Németország közötti megegyezést, a Molotov-Ribbentrop-paktumot. A paktum német és szovjet érdekszférára osztotta fel Kelet-Európát, ami meghatározta a háború kitörését követő megszállási övezeteket, és később hatással volt a háború utáni európai rendezésre is.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!