Átalakul a Magyar Zsidó Történeti Intézet működése

Az intézet négy tudósa nemrég nem vállalta, hogy véleményezze a Sorsok Háza projektet. Most átalakítják az intézményt, hogy javítsák a munkamorált.

Úgy tűnik, hogy Bodnár Dániel, a Milton Friedman Egyetem elnöke nem nézte jó szemmel annak a négy történésznek a döntését, akik korábban nem vállalták a Sorsok Háza projekt véleményezését. A tudósok a Magyar Zsidó Történeti Intézetnél vannak alkalmazásban, az intézet a Milton Friedman Egyetemen belül működik, tulajdonosa az EMIH, csak úgy, mint a Sorsok Házának.

A Sorsok Házával kapcsolatos véleménykülönbségek miatt lemondott a Magyar Zsidó Történeti Intézet igazgatója

Tavaly az intézet vezetői még úgy nyilatkoztak, hogy hiába az EMIH mindkét intézmény tulajdonosa, a két szervezet egymástól függetlenül fog működni, de a jelek szerint ez mégsincs teljesen így.

„Az intézet nem ösztöndíjat, nem segélyt, sem nem támogatást folyósít munkatársainak, hanem az elvárható maximális kutatói szabadság mellett az intézet igazgatója által meghatározott tudományos feladatok ellátásáért havi, rendszeres illetményt fizet” – közölte a Népszava kérdésére Bodnár Dániel, az egyetem elnöke. Szerinte a kutatók egy részének „függelemsértő, illojális magatartása” az intézet biztonságos működését veszélyezteti.

A zsidó közéletet kevés jobban foglalkoztató ügy van a Sorsok Házánál – állapította meg Bodnár, hozzátéve: az intézet felé a felkérés nem mint sanda szándék, nem mint utasítás, nem mint a szervezeti és vezetői összefonódásokkal sáfárkodó ajánlat érkezett.

Bodnár Dániel tájékoztatása szerint a konklúzió: a Magyar Zsidó Történeti Intézet működése teljességgel átalakul, és a „kutatói munkamorál egyenetlenségeit kiküszöbölendő” hagyományosabb modellt fog a jövőben követni.

Kapcsolódó cikkek

Kiskamaszsors a csillagos ház árnyékában

2024.09.27.5 nap ago
Zágoni Balázs A csillag és a százados című, új ifjúsági regényének hőse, Dávid tizenévesen éli át azokat a történéseket, amelyeket a felnőttek sem értettek igazán: kilakoltatást, bujkálást, megaláztatást – és az összefogást a legnehezebb helyzetekben.

Rendkívüli Sorstalanság-előadás a Magyar Nemzeti Galériában

2024.09.26.6 nap ago
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár és a Magyar Nemzeti Galéria közös holokauszt-kiállításához kapcsolódva adják elő a Katona József Színház művészei Kertész Imre regényének színpadi változatát.

Ismét Zsidó Kulturális Napokat rendeznek Óbudán

2024.09.25.1 hét ago
Október 3. és 6. között fantasztikus művészekkel és színes, izgalmas kínálattal a Mazsike és az Óbudai Társaskör szervezésében.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »