A karate művészet, szépsége is van, nem csak a verekedésről szól

Sterck Laura 8 éves kora óta karatézik. Sorozatban nyerte a korosztályos bajnoki címeket, ahányszor pedig felnőtt magyar bajnokságon indult, mindig megnyerte azt is. Mindössze 22 éves, de már kétszer is megkapta az Év Sportolója címet. 2017-ben megnyerte a Maccabi Világjátékokat Izraelben, ő a nyári Maccabi Európa Játékok hivatalos arca, és a 2020-as olimpiára is gőzerővel készül.

Sterck Laura heves vérmérsékletű kislány volt, korábban teniszezett, aztán amikor egyszer mérgében összetörte az ütőjét, az anyukája úgy gondolta, hogy ideje valami harciasabb sportban levezetni a lánya energiáit. Így kezdett karatézni 2005-ben, Büchler Zsolt irányításával, aki azóta is az edzője. „Hamar felfedezett, és azóta is mindig támogatott, a nehezebb időszakokban is”, mondja edzőjéről.

Laurát kezdettől fogva lenyűgözte a karate különlegessége. Szerinte ez a sport olyan művészet, amely közben borzasztó nehéz is, és végtelen sok energia kell ahhoz, hogy tökélyre lehessen fejleszteni. Ő látott maga előtt nagyszerű sportolókat, és elhatározta, hogy egy nap ő is hozzájuk hasonló szeretne lenni.

Hamar kiderült a tehetsége is. 2008 és 2017 között folyamatosan, minden évben korosztályos bajnok volt. 22 éves korára összesen 7 felnőtt magyar bajnoki címe van: ahányszor csak elindult, mindig első lett. És közben jöttek a nemzetközi sikerek is: bronzérmet szerzett az U21-es Világkupán, a Premier League-ben, vagyis a legmagasabb szintű, az olimpiára is kvalifikáló versenysorozatban pedig a felnőttek között szerzett 5. helyet.

Sterck Laura szerint a sikerének titka nem elsősorban az adottságaiban rejlik, sokkal inkább a szorgalmában, a kitartásában. „Az én kategóriámban az átlag magasság 160 centi, én viszont 178 centi vagyok”, magyarázza. „Tízszer annyi munkát kellett beletennem ahhoz, hogy elérjem a szükséges pontos koordinációs mozgást és az alacsonyabbak sebességét.

Nem gondolja, hogy fiús lenne ez a sport, sőt, néha úgy érzi, hogy ma már szinte több lány jár karatéra, mint fiú. Mint mondja, az önvédelem miatt gondolják a szülők a lányoknak is fontosnak a karatét, és később az övvizsgákon láthatják, hogy a karate művészet is, aminek szépsége is van, nemcsak a verekedésről szól.

Laura sosem fél egyedül az utcán, sőt a barátnői szülei is sokszor csak vele engedik el a gyerekeiket, mert tudják, hogy meg tudja őket védeni. Egyébként utcán csak egyszer kellett használnia a karatetudását. A nővérével volt együtt, amikor egy férfi meg akarta támadni őket. „Az illető eléggé meglepődött, hogy elkergettem”, mondja nevetve.

Sterck Laura négy éve az MTK sportolója, a klubnak hagyományosan sok zsidó sportoló tagja van. Laura azonban az edzője javaslatára csatlakozott az egyesülethez, és később itt fedezte fel a gyökereit. A családjukban nem volt beszédtéma a zsidóság. „Az elhallgatás épp az ellenkezőjét váltotta ki nálam, én büszkén vállalom a zsidóságom”, mondja.

A választóvonal számára az volt, amikor részt vett a 2017-es Maccabi Világjátékokon Izraelben. Ahogy mondja, ekkor tudatosodott benne még jobban a származása. A Világjátékokon első helyen végzett, amikor pedig a szerkesztők felkérték, hogy legyen az idei, budapesti Maccabi Európa Játékok arca, már kérdés nélkül, örömmel vállalta a feladatot. „Remélem, hogy ez az esemény összehozza a hazai és az európai zsidókat, nagy energiabefektetés ez a szervezők részéről, és bízom benne, hogy Budapestnek is jót fog tenni turisztikai szempontból”, mondja.

Sterck Laura az MTK közösségéhez kapcsolódva egyre több zsidó programon vett részt az évek alatt, sokat jár a Bálint Házba és más zsidó és izraeli rendezvényekre is. Az MTK segítette abban is, hogy utolsó középiskolai évét a Lauderben töltse, mert ez az iskola rugalmasabb órarendet biztosított, hogy a tanulás mellett versenyszerűen tudjon sportolni.

Sok barátom van a Lauderből, nagyon örülök, hogy ezt az egy évet ott tölthettem”, mondja, majd hozzáteszi, fontos számára, hogy a civil életből is vannak barátai, nagyon élvezi, ha kiszakadhat a sportból, és tudatosan törekszik arra, hogy több lábon álljon.

Ezért is döntött úgy, hogy elvégzi a Corvinus Egyetemen a nemzetközi tanulmányok szakot, méghozzá angol nyelven. Idén államvizsgázott. Elképzelhető, hogy sportdiplomáciával fog foglalkozni a jövőben, de ennek eldöntésére van még egy éve, mivel most az a legfontosabb a számára, hogy kijusson a 2020-as olimpiára. Mindennap van egy karate és egy erőnléti edzése, hogy az olimpiai álom ne csak álom maradjon.

Ahogy fogalmaz: „A sport sok mindenre megtanít: fejleszti a türelmet, hiszen egy-egy technikát folyton tökéletesíteni kell, fontos a kitartás és a kudarctűrés, mivel itt sok a szubjektív elem, és a bírók sokszor ez alapján döntenek.

Ha szeretne jelentkezni önkéntesnek a Maccabi Európa Játékokra, alább megteheti!

http://maccabi.hu/onkentes-projekt-a-maccabi-europa-jatekok-2019-alatt/

Még több Kibic

A szombati díjátadóval még nem ért véget a 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál

2024.12.01.2 nap ago
Vasárnap még az összes idei díjazott filmet meg lehet tekinteni a ZsiFi-n.

A nagykőrösi zsinagógában lép fel a Klezmerész

2024.11.28.5 nap ago
A Holokauszt 80 emlékév alkalmából megrendezett koncerten Janicsák Veca és Nógrádi Gergely főkántor lesznek az együttes vendégei.

Mintha élne – Három egyfelvonásos Kafka nyomán

2024.11.25.1 hét ago
A Radnóti Színház, a Gólem Színház, a Goethe Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum és a Cseh Centrum együttműködése a Gólem Színház és Zsidó Előadóművészeti Központban Franz Kafka halálának 100. évfordulója alkalmából.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »