A világ egyik legszebb búcsúdalának története

Dokumentumfilm készült Leonard Cohen és legnagyobb szerelme és múzsája, Marianne Ihlen kapcsolatáról. A film a ritka felvétek mellett Cohen eddig kevésbé ismert arcát is bemutatja.

1960-ban Leonard Cohen, egy alig ismert kanadai zsidó költő és regényíró a görögországi Ídra szigetére utazott némi inspirációt és olcsó lakhatást keresve. A szigeten akkor már éltek a helyi halászok között írók és művészek, akikkel Cohen összeismerkedett. Köztük volt egy fiatal norvég lány, Marianne Ihlen, aki gyermekével együtt lakott a szigeten, és hamarosan Cohen szerelme és múzsája lett.

Marianne Ihlen kisfiával és Leonard Cohen

Itt kezdődik a Marianne & Leonard: Words of Love című dokumentumfilm, amely Ihlen és Cohen kapcsolatát mutatja be az Ídrán töltött időszaktól kezdve egészen kettőjük néhány hónapon belül bekövetkezett haláláig. Ihlen inspirálta Cohen első két lemezének több dalát is, köztük a világ egyik legszebb búcsúdalát, a So Long, Marianne-t, amelyet Cohen kettőjük szakításáról írt. Bár 1967-ben szétváltak, a búcsú mégsem volt végleges, mivel életük végiéig barátságban maradtak.

A dokumentumfilmben eddig sosem látott képek, jelenetek kerülnek elő, de az utolsó éveiben a megfontolt, nyugodt művész imázsát sugárzó Cohen ezidáig kevésbé ismert arcát is megismerteti a nézőkkel. Cohen a ’70-es években ugyanis pont úgy viselkedett, mint minden rocksztár abban az időszakban. Az egyik felvételen például teljes LSD-mámorban ad koncertet Jeruzsálemben, és a fellépés kellős közepén valamiért elindul a színpad mögötti részbe borotválkozni.

MARIANNE & LEONARD WORDS OF LOVE | Official Trailer | Roadside Attractions

Marianne & Leonard: Words of Love is renowned filmmaker Nick Broomfield’s most personal and romantic film of his storied career. The documentary starts on the Greek island of Hydra in 1960, where Leonard Cohen, then a struggling and unknown fiction writer, and Marianne Ihlen, a single mother with a young son, became part of community of expat artists, writers and musicians.

(Times of Israel)

Kapcsolódó cikkek

Egy holokauszt-kiállítás pszichológiai vonatkozásai

2024.10.03.2 óra ago
A trauma kirajzolódása: kerekasztal-beszélgetés az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításhoz kapcsolódóan.

Kiskamaszsors a csillagos ház árnyékában

2024.09.27.6 nap ago
Zágoni Balázs A csillag és a százados című, új ifjúsági regényének hőse, Dávid tizenévesen éli át azokat a történéseket, amelyeket a felnőttek sem értettek igazán: kilakoltatást, bujkálást, megaláztatást – és az összefogást a legnehezebb helyzetekben.

Rendkívüli Sorstalanság-előadás a Magyar Nemzeti Galériában

2024.09.26.1 hét ago
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár és a Magyar Nemzeti Galéria közös holokauszt-kiállításához kapcsolódva adják elő a Katona József Színház művészei Kertész Imre regényének színpadi változatát.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »