Botlatóköveket helyeztek el a meggyilkolt győri zsidó család emlékére

A Klein családból egyedül a kislány, Éva élte túl Auschwitzot. A fia most Ausztráliából tért haza az eseményre, és könnyekkel küszködve beszélt édesanyja megmeneküléséről, és arról, hogy eljött ez a nap, amikor emléket állíthat a családjának Győrben.

A botlatókövek Gunter Demnig német szobrász alkotásai: a nemzetiszocializmus áldozatai előtt tisztelgő, macskakőre rögzített emléktáblák. Győr sok száz lakásából hurcoltak el zsidó származású polgárokat 1944-ben. Június 11-én második alkalommal helyeztek el ilyen mementókat helyeztek el a városban, írja a Kisalfold.hu.

Quittner György (jobbról)

A Rónay Jácint utca 3. számú épület első emeletén élt 1932-től a Klein család, mígnem 1944 májusában szinte mindenüket hátrahagyva először a szigeti gettóba kellett költözniük, majd június 11-én az első győri transzporttal az auschwitz-birkenaui haláltáborba deportálták őket.

Az édesapát, Klein Andort, feleségét, Büchler Franciskát és fiukat, Józsefet meggyilkolták. Csak lányuk, Éva élte túl a megpróbáltatásokat, aki erről Az emlékezés kavicsai címmel 1996-ban könyvet is írt.

Kedden fia, az Ausztráliából Győrbe érkezett Quittner György könnyeivel küszködve csodának nevezte édesanyja megmenekülését, de azt is, hogy hét és fél évtizeddel a történtek után sokan gyűltek össze az ünnepségre.

A teljes cikk itt olvasható:

http://www.kisalfold.hu/gyori_hirek/botlatokovek_a_megoltek_emlekere_gyorben_-_fotok/2599984/

Kapcsolódó cikkek

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.8 óra ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Új évaddal folytatódik a Bálint Ház nagy sikerű Családmesék sorozata

2024.09.11.11 óra ago
Szeptemberben Gálvölgyi János és két lánya, Dorka és Eszter, októberben pedig Csonka András és Csonka Edit lesznek Hadas Kriszta vendégei.

Benda Iván fotóművész és Orosz Ferenc kutató kapták idén a Karig Sára-díjat

2024.09.09.3 nap ago
A holokauszt idején zsidó gyerekeket mentő író, műfordítóról elnevezett díjban az a magyar állampolgár részesülhet, aki élete során bátran, egyenes gerinccel élt, tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett és ebben példát mutatott embertársainak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »