90 évvel ezelőtt a mai napon született Anne Frank, akinek naplója a holokauszt egyik legfontosabb emlékiratának számít. A több mint 70 nyelvre lefordított napló mára a világ egyik legolvasottabb könyve lett.
Anne Frank 1929. június 12-én született Frankfurtban. Hitler hatalomra jutását követően a családja elhagyta Németországot, és 1934-ben Amszterdamban telepedtek le. A nácik azonban 1940-ben megszállták Hollandiát, a zsidóknak pedig sárga csillagot kellett viselniük. 1942 júliusában Anne nővére, Margot németországi munkatáborba kapott behívót, ezért a család úgy döntött, bujkálni fognak.
A család Otto, Anne édesapja boltjának hátsó részében rejtőzködött el – ezt hívja Anne naplójában „hátsó traktusnak” –, ahol összesen 25 hónapot töltöttek el, mígnem egy ismeretlen fel nem jelentette őket. A rendőrség 1944. augusztus 4-én tört rájuk, letartóztatták a búvóhelyen tartózkodó Frank és Van Pels családot, illetve holland segítőiket. Csak Miep Gies, Otto Frank egy korábbi alkalmazottja nem volt az épületben a rendőrségi akció idején, ő talált rá és őrizte meg Anne naplóját.
A Frank családot először Auschwitzba deportálták, Margot és Anne később a bergen-belseni koncentrációs táborba kerültek. Anne és nővére itt haltak meg feltehetőleg a táborban pusztító tífuszjárvány következtében, pár héttel azelőtt, hogy az angol csapatok felszabadították volna a tábort. Anne Frank 15 éves volt. Családjából a holokausztot egyedül Otto Frank élte túl.
Anne 13. születésnapjára kapta a naplót, amelyet 1942. június 14-én kezdett írni. Az utolsó naplóbejegyzés 1944. augusztus 1-jén született, három nappal azelőtt, hogy a rendőrség rátalált a rejtőzködő családra. A naplót a hazatérő Otto Franknak Miep Gies adta át, Anne édesapja 1947-ben döntött a kézirat kiadásáról.
Az első megjelenést követően a napló eredetét évtizedeken keresztül többen, leginkább holokauszttagadók megkérdőjelezték. Szakértők és perek sokasága azonban számos alkalommal bebizonyította, hogy a szöveg eredeti és valóban Anne Frank írta. Legutoljára 1990-ben egy hamburgi bíróság hozott ítéletet a napló eredetét illetően.
Az eredetileg holland nyelven írt napló mára a holokauszt egyik legfontosabb emlékirata lett. Több mint 30 millió példányban kelt el világszerte, és több mint 70 nyelvre fordították le. A legutolsó, maori nyelvre fordított változat éppen a mai napon, Anne 90. születésnapja alakalmából jelenik meg.
Anne Frankról és naplójáról itt a Kibicen is többször írtunk már. Alább található néhány korábbi cikkünk a témában:
Mostantól nem lesz ajánlott olvasmány az Anne Frank naplója Horvátországban
Egy kamaszlány ébredő szexuális érdeklődése az Anne Frank képregényben