Ma lenne 90 éves Anne Frank

90 évvel ezelőtt a mai napon született Anne Frank, akinek naplója a holokauszt egyik legfontosabb emlékiratának számít. A több mint 70 nyelvre lefordított napló mára a világ egyik legolvasottabb könyve lett.

Anne Frank 1929. június 12-én született Frankfurtban. Hitler hatalomra jutását követően a családja elhagyta Németországot, és 1934-ben Amszterdamban telepedtek le. A nácik azonban 1940-ben megszállták Hollandiát, a zsidóknak pedig sárga csillagot kellett viselniük. 1942 júliusában Anne nővére, Margot németországi munkatáborba kapott behívót, ezért a család úgy döntött, bujkálni fognak.

Anne Frank

A család Otto, Anne édesapja boltjának hátsó részében rejtőzködött el – ezt hívja Anne naplójában „hátsó traktusnak” –, ahol összesen 25 hónapot töltöttek el, mígnem egy ismeretlen fel nem jelentette őket. A rendőrség 1944. augusztus 4-én tört rájuk, letartóztatták a búvóhelyen tartózkodó Frank és Van Pels családot, illetve holland segítőiket. Csak Miep Gies, Otto Frank egy korábbi alkalmazottja nem volt az épületben a rendőrségi akció idején, ő talált rá és őrizte meg Anne naplóját.

A Frank családot először Auschwitzba deportálták, Margot és Anne később a bergen-belseni koncentrációs táborba kerültek. Anne és nővére itt haltak meg feltehetőleg a táborban pusztító tífuszjárvány következtében, pár héttel azelőtt, hogy az angol csapatok felszabadították volna a tábort. Anne Frank 15 éves volt. Családjából a holokausztot egyedül Otto Frank élte túl.

Anne 13. születésnapjára kapta a naplót, amelyet 1942. június 14-én kezdett írni. Az utolsó naplóbejegyzés 1944. augusztus 1-jén született, három nappal azelőtt, hogy a rendőrség rátalált a rejtőzködő családra. A naplót a hazatérő Otto Franknak Miep Gies adta át, Anne édesapja 1947-ben döntött a kézirat kiadásáról.

Az első megjelenést követően a napló eredetét évtizedeken keresztül többen, leginkább holokauszttagadók megkérdőjelezték. Szakértők és perek sokasága azonban számos alkalommal bebizonyította, hogy a szöveg eredeti és valóban Anne Frank írta. Legutoljára 1990-ben egy hamburgi bíróság hozott ítéletet a napló eredetét illetően.

Az eredetileg holland nyelven írt napló mára a holokauszt egyik legfontosabb emlékirata lett. Több mint 30 millió példányban kelt el világszerte, és több mint 70 nyelvre fordították le. A legutolsó, maori nyelvre fordított változat éppen a mai napon, Anne 90. születésnapja alakalmából jelenik meg.

Anne Frankról és naplójáról itt a Kibicen is többször írtunk már. Alább található néhány korábbi cikkünk a témában:

Mostantól nem lesz ajánlott olvasmány az Anne Frank naplója Horvátországban

Egy kamaszlány ébredő szexuális érdeklődése az Anne Frank képregényben

Mi is Anne Frank vagyunk!

Éles vita Anne Frank naplójának ingyenes közzététele miatt

5 emlékezetes idézet Anne Franktól

Anne Frank mozgóképen!

Anne Frank képregényben

Kapcsolódó cikkek

Egy holokauszt-kiállítás pszichológiai vonatkozásai

2024.10.03.5 nap ago
A trauma kirajzolódása: kerekasztal-beszélgetés az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításhoz kapcsolódóan.

Kiskamaszsors a csillagos ház árnyékában

2024.09.27.2 hét ago
Zágoni Balázs A csillag és a százados című, új ifjúsági regényének hőse, Dávid tizenévesen éli át azokat a történéseket, amelyeket a felnőttek sem értettek igazán: kilakoltatást, bujkálást, megaláztatást – és az összefogást a legnehezebb helyzetekben.

Rendkívüli Sorstalanság-előadás a Magyar Nemzeti Galériában

2024.09.26.2 hét ago
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár és a Magyar Nemzeti Galéria közös holokauszt-kiállításához kapcsolódva adják elő a Katona József Színház művészei Kertész Imre regényének színpadi változatát.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »