A látszat kedvéért nem tartok semmilyen hagyományt

A zsidó hagyományok közül csak azokat tartja, melyekben igazán hisz, amelyek jelentenek számára valamit. Verő Bán Linda rengeteg gyereknek és családnak segít megtalálni a helyét a zsidó közösségben, felépíteni a zsidó identitásukat. Nem a vallás, hanem a pozitív zsidó közösségi élmények felől közelít hozzájuk. Interjú Verő Bán Linda rebecennel

Tudatosan készült a rebecenségre, vagy csak az élet hozta így?

Verő Bán Linda: Az ember még a saját munkáját sem tudja általában előre eltervezni, nem hogy a leendő férjéét. Így voltam ezzel én is. De örülök, hogy így hozta a sors. Hiányoznának azok a csodálkozó tekintetek, amikor közlöm, hogy rabbi a férjem…

Közösségi programokat szervez a Frankel zsinagógában, írja a gyerekeknek szóló Zsidongó című sorozatot, a BBYO nevű ifjúsági szervezetet vezeti. Mekkora tekintélye van ma egy rebecennek Magyarországon? Hallgatnak Önre, kikérik a tanácsát?

Verő Bán Linda: Úgy érzem, sokan hallgatnak rám és sokan kérik a tanácsomat, de nem azért, mert rebecen vagyok. A Hillel Alapítványnál végzett munkám során sok gyereknek és családnak segítek megtalálni a helyét a zsidó közösségben, felépíteni a zsidó identitásukat. A kamasz gyerekek szülei különösen értékelik a munkámat, hiszen ezt a korosztályt nem könnyű megszólítani.

Verő Bán Linda

Mennyire érzékeli a különböző zsidó irányzatok közti ellentétet? Ön szerint mit tehetnek a neológok az ügyben?

Verő Bán Linda: Nem foglalkozom az ellentétekkel, nem érdekelnek a vallási irányzatok vitái. Amikor tanítok a zsidóságról, mindig azt hangoztatom, hogy a zsidóságban nincs olyan kérdés, amelyre csak egyetlen helyes válasz lenne, a Lepedőn túl című könyvem ezt a témát járja körbe. Ahány zsidó, annyi vélemény. Az én feladatom az, hogy a gyerekeknek megtanítsam a lehetséges válaszokat, hogy képesek legyenek majd eldönteni, nekik melyik a szimpatikus. Én soha senkit nem próbálok meggyőzni arról, hogy a zsidó hagyományokról vallott értelmezésem az egyetlen helyes út. És ugyanezt a hozzáállást várom el másoktól is. Ha ez megvalósulna (nem fog), akkor megszűnnének az ellentétek.

Többek között oktatással is foglalkozik. Hogy látja, mennyire lehet megragadni a számítógépes kultúrán felnőtt nemzedéket? Hogy kelti fel a fiatalokban az érdeklődést vallás iránt?

Verő Bán Linda: Nem a vallás iránt próbálom felkelteni az érdeklődésüket. A célom, hogy pozitív közösségi élményeket szerezzenek a zsidósággal kapcsolatban. Így a zsidó identitásuk nem a holokausztra és az antiszemitizmusra fog épülni, hanem pozitív zsidó értékekre, élményekre. Az az informális oktatási forma, amelyet az évek során kidolgoztam, egyszerre tölti be a zsidó otthon és a közösségi élet szerepét a gyerekek életében.

Egy tucat könyvet írt és adott ki, melyek a zsidó identitásról szólnak, és kisgyermekes családokat céloznak meg. Miben különbözik egy zsidó család élete egy nem zsidóétól? Az ünnepeken kívül, a hétköznapokban hogyan élik meg zsidóságukat?

Verő Bán Linda: Teljesen értelmezhetetlen dolog a zsidó családokról általánosságban beszélni. Akárcsak a nem zsidókról. A “Mit jelent zsidónak lenni?” című könyvem célja pontosan az, hogy segítsek a családoknak megfogalmazni, hogy számukra mit jelent zsidónak lenni. Nincs két egyforma zsidó család, mindenki máshogy éli meg a zsidóságát. Van, akiknél naponta elhangzik a zsidó szó valami kapcsán, és vannak, akik ezt a szót soha nem ejtik ki otthon. Vannak, akik a Tóra előírásait követve élnek. De rengeteg szekuláris zsidó család van, akik számára a zsidóságuk vallási része nem tölt be fontos szerepet az életükben. Ettől persze ők ugyanúgy zsidók.

Vallásos családban nőtt fel. Gyerekként sosem kérdőjelezte meg a hagyomány fontosságát? Előfordult, hogy a zsinagóga és imádság helyett a barátnőket és babázást szívesebben választotta volna?

Verő Bán Linda: Szerencsém van, egész életemben csak kaptam a zsidóságtól, soha nem éreztem, hogy áldozatot hoznék érte vagy le kéne mondjak bármiről is miatta. A zsidó közösség jelentette az életem fő színterét. Ott lettek barátaim, együtt jártunk ünnepeken zsinagógába, nyáron táborokba. Rengeteg szép élményt szereztem, és a mostani munkám során ezeket szeretném továbbadni a következő generációnak. Amúgy mindig mindent megkérdőjeleztem akkor is és most is. A zsidó hagyományok közül ma is csak azokat tartom, melyekben igazán hiszek. A látszat kedvéért soha semmit nem csinálok.

Verő Bán Linda rebecen és Verő Tamás rabbi

A jeruzsálemi Héber Egyetemen végzett művészettörténet szakon. Ön szerint mivel kapott többet izraeli tanulmányai alatt, mint ha ugyanezt Budapesten tanulja?

Verő Bán Linda: Szerettem volna Izraelben élni, ezért mentem ki. Az ott töltött évek során rengeteget tanultam – nem feltétlen a művészettörténetről. Inkább önállóságról, a világban élő különböző zsidókról, az identitásomról és persze az izraeliekről és Izraelről, ami a mai napig nagyon meghatározó szerepet tölt be az életemben.

A művészet mely ága áll Önhöz legközelebb? A művészetet alkalmazza pedagógiai munkája során?

Verő Bán Linda: Apukámnak, Dr. Bán Györgynek, igen komoly képgyűjteménye van, kizárólag absztrakt nonfiguratív alkotásokból. Vad színek és formák között nőttem fel – szerencsére.

Mit gondol, ötven év múlva, a sokadik generációs zsidók számára, a holokauszttól időben eltávolodva, erősebb, vagy gyengébb lesz a vallásukhoz való kötődés, mint napjainkban? A közös kultúrán alapuló identitás felválthatja-e a valláson alapuló zsidóságtudatot?

Verő Bán Linda: A mostani teljesen kiszámíthatatlan világban felesleges 50 években gondolkodni. Sok olyan dolog történik a zsidó közösségekben világszerte, amiket még 5 évvel ezelőtt sem gondolt volna senki. Komoly átalakulásokon megy keresztül a zsidóság azon része, amely nem szigorúan zárt közösségekben él. De az biztos, hogy rengeteg zsidónak már ma sem vallási alapú a zsidó identitása, és egészen jól elvannak így is…

 

 

Kapcsolódó cikkek

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.7 óra ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Új évaddal folytatódik a Bálint Ház nagy sikerű Családmesék sorozata

2024.09.11.10 óra ago
Szeptemberben Gálvölgyi János és két lánya, Dorka és Eszter, októberben pedig Csonka András és Csonka Edit lesznek Hadas Kriszta vendégei.

Benda Iván fotóművész és Orosz Ferenc kutató kapták idén a Karig Sára-díjat

2024.09.09.2 nap ago
A holokauszt idején zsidó gyerekeket mentő író, műfordítóról elnevezett díjban az a magyar állampolgár részesülhet, aki élete során bátran, egyenes gerinccel élt, tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett és ebben példát mutatott embertársainak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »