Nobel-díjas izraeli tudós Budapesten kapott elismerést

A díjat a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) közösen adta át.

Neumann János-díjat kapott Daniel Shechtman, izraeli tudós, a Technion anyagtudományi professzora, az amerikai Ames Laboratory kutatója, az Iowa State University vendégprofesszora Budapesten.

Daniel Shechtman professzor a kvázikristályok felfedezéséért kapott kémiai Nobel-díjat 2011-ben.

Daniel Shechtman

Dan Shechtman professzor elmondta: Neumann János a tudomány és matematika kiemelkedő alakja volt, nagyon nagy megtiszteltetés az ő nevét viselő díjat átvenni. A díjat a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) közösen adta át.

A kvázikristály átmenet a kristályos szerkezetű anyagok és az amorf (üvegszerű, nem kristályos szerkezetű) anyagok között. Fizikailag a kristályokhoz hasonló elrendeződést mutat, de nincsen olyan elemi cella, amelyből teljesen kirakhatóak lennének. Shechtman professzor kutatásai 1982-ben kezdődtek, amikor az amerikai szabványügyi iroda (U.S. National Bureau of Standards) munkatársa volt. Első felfedezése az ikozaéder fázis volt, ami új területeket nyitott meg a kvázikristályok kutatása területén.

A kvázikristály legalább két elemi cella nemperiodikus ismétlődése

 

Kapcsolódó cikkek

Izraeli fiatal művészek alkotásai, békeidőben és nehezebb napokon

2024.09.11.8 óra ago
Két fiatal izraeli filmes és rövidfilmek a jeruzsálemi Bezalel Művészeti Akadémiáról a Merkaz – Héber és Izreli Kultúrális Központban.

Bródy Sándor úgy volt a legmagyarabb írók egyike, hogy közben öntudatos zsidó maradt

2024.09.06.5 nap ago
A 100 éve elhunyt író sírja az évforduló alkalmából újult meg a Kozma utcai zsidó temetőben.

Egy géniusz tragédiája és Újlipótváros történetei a Mazsike szeptemberi sétáin

2024.09.04.1 hét ago
Az egyik séta során rekonstruálására került egy teljes egészében elfeledett és egészen rendkívüli életút, egy másikon kiderül, hogy mi történt a nemzetközi gettóban, ahol Szép Ernő, Konrád György és sokan mások találtak menedékre.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »