Csodával határos módon maradt meg az izraeli űrhajós naplója

Ilan Ramon a világűrben írt naplójának 34 lapja maradt meg a Columbia űrrepülőgép katasztrófáját követően. Most ezekből rendeztek kiállítást a jeruzsálemi Izrael Múzeumban.

Ilan Ramon az első és ezidáig egyetlen izraeli űrhajós 2003-ban hat társával együtt lelte halálát, amikor a Columbia űrrepülőgép a Földre való visszatérése közben megsemmisült. Ramon naplót is vezetett a világűrben töltött 15 napos időszak alatt, ebből a naplóból 34 lap a csodával határos módon megmaradt. A tollal vagy ceruzával írt lapok túlélték az űrsikló felrobbanásakor keletkező nagyjából 5000 fokos tüzet, majd az atmoszférába belépve a mínusz 50 fokos hideget, és 70 kilométeres magasságból zuhantak Texas területére. Ott több hónapig hevertek a földön kitéve az időjárás viszontagságainak, amíg a NASA munkatársai rá nem találtak a naplórészletekre.

Ilan Ramon

A NASA-nál először azt gondolták a héberül írt szövegekről, hogy technikai leírásokat tartalmaznak, ám miután eljuttatták a lapokat Ramon feleségéhez, kiderült, hogy az űrhajós személyes naplójából valók. A lapok egy része ugyan egész jó állapotban került elő, de izraeli szakembereknek azért így is dolgozniuk kellett azért, hogy olvashatóak legyenek a szövegek. Először egy laboratóriumban fertőtlenítették a lapokat, majd mikroszkóp segítségével óvatosan szétválasztották azokat. Végül egy rendőrségi laborban fejtették meg a lapok tartalmát.

A megmaradt 34 oldalból nyolcat írt Ramon a világűrben, ezekben az űrsiklóban töltött mindennapokat írja le, illetve azokat a gondolatait, amelyek az űrutazás során az eszébe jutottak. A felszállás előtti pillanatokról például a következőket írja:

„A kilövés reggele. Az utolsó összepakolás, az utolsó reggeli a Földön, az űrruhák felvétele, a hagyományos kártyajáték az utolsó másodpercekig, lemegyünk a lifttel, kifelé a járműhöz, amely az űrhajóhoz visz. Egy pillantás a Columbiára, amely függőlegesen csillogva mered az ég felé, indulásra készen.”

Ramon naplójának egyik lapja

Ramon arról is írt naplójában, hogy mit látott az űrrepülőgépről kitekintve:

„Ez fantasztikus, látni a fénykört, mintha még egy gömb fedné be a Földet, és mennyire vékony! Ezután fél óra múlva kezdődik a napfelkelte, az atmoszféra csodálatos kékes színárnyalatot kap, és egy pillanat alatt világosságot teremt a teljes sötétségből erős és fényes napsugárzás.”

Rona Ramon, az izraeli űrhajós tavaly elhunyt özvegye először nem akarta nyilvánosságra hozni férje személyes naplórészleteit, azonban nem sokkal halála előtt felkereste a jeruzsálemi Izrael Múzeumot azzal, hogy szeretné ha mégis kiállítanák az írásokat. A most megnyílt kiállításon Ramon naplórészletei Hanoch (magyarul Énok) próféta könyvének maradványai mellett kaptak helyett. A bibliai Hanoch könyvében arról mesél, hogyan jutott el hét égbolton keresztül Istenhez. Ezért a prófétát az emberiség első űrutazójának is nevezik.

(Jediot Achronot)

Még több Kibic

Életbe lépett a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között

2024.11.27.5 nap ago
Helyszíni beszámolók szerint hallgatnak a fegyverek.

A Nemzetközi Büntetőbíróság a Hamász főparancsnoka ellen is elfogatóparancsot adott ki

2024.11.22.1 hét ago
Az Izrael szerint már likvidált terrorista bűnlajstromán gyilkosságok elrendelése, túszszedés, nemi erőszak és egyéb szexuális erőszakos cselekmények parancsba adása és elkövetése, kínzás és egyéb embertelen cselekmények elkövetése szerepel.

Trump és Izrael: a Közel-Kelethez másféle megközelítés kell

2024.11.22.1 hét ago
Izraelnek akár jól is jöhet Donald Trump megválasztása, de az elnök kiszámíthatatlansága miatt tartanak is tőle. Szakértők vitatták meg a Merkaz rendezvényén az amerikai választások Izraelre való hatásait.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »