Sajtótájékoztatót tartottak a holokauszt-túlélők második generációjának támogatásáról kiírt pályázatról, illetve annak nagy részét elnyerő Mazsihisz és MAZS Alapítvány közös konzorciumának most induló projektjéről.
A Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) tavaly döntött úgy, hogy 100 millió forintot különít el a holokauszt-túlélők második generációjának támogatására. Az összeg felhasználására pályázatot hirdetett meg, amely eredményéről az alapítvány kuratóriuma április végén döntött.
Százmillió forint a holokauszt-túlélők második generációjának megsegítésére
Ez alapján a következő szervezetek részesülnek támogatásban:
- Mazsihisz és MAZS Alapítvány: 76,3 millió forint
- Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség: 4 millió forint
- Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete: 8 millió forint
- CEDEK EMIH Izraelita Szeretetszolgálat: 4,7 millió forint
- Wizo Hungary Egyesület: 2,4 millió forint
- Olajág Otthonok: 4,5 millió forint
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Magyarországi Zsidó Szociális Segély (MAZS) Alapítvány a mai napon sajtótájékoztató keretében mutatta be holokauszt túlélőinek gyerekeit segítő, most elinduló másodgenerációs projektjét. A Mazsihisz Síp utcai székházában megtartott eseményen részt vett Heisler András, a Mazsihisz elnöke, Szabó György, a Mazsök elnöke, Radnóti Zoltán főrabbi és a program vezetői, Szenthe Antónia és Kósa Judit, adta hírül a mazsihisz.hu.
A portál beszámolója szerint a Mazsihisz és a MAZS Alapítvány konzorciumi partnerekként a 100 milliós keretösszegből 76, 3 milliót nyertek el a másodgenerációs holokauszttúlélők segítésére, akiknek zöme mostanában lépi át az időskor küszöbét, ami anyagi, lelki, szociális kihívásokat is jelenthet a számukra.
A túlélők gyerekeinek esetében mindehhez még hozzájárulnak a családtörténeti múltból örökölt traumák. Régóta ismert mindez, nem utolsósorban magyar kutatásokból, Magyarország mégis az első között van Európában azon országok között, akik rendszerszinten próbálják kezelni a problémát, írja a Mazsihisz honlapja.
A beszámoló szerint a program vezetői elmondták, hogy háromféle módon igyekeznek majd segíteni a rájuk bízott források segítségével. A szociális támogatás a program kitüntetetten fontos része, de az anyagi segítség csak a leginkább rászorultak számára válik elérhetővé, a rászorultság mértékét pedig gondos mérlegelés előzi majd meg, a segítségnyújtás közvetett természetű lesz, közüzemi számlák terheinek, más kötelezettségeknek az átvállalása révén nyújt a program támogatást.
Ezenkívül mentális, pszichés és egészségügyi segítő programokat dolgozott ki a konzorcium nyertes pályázata, az egészségügyi szolgáltatások elsősorban közösségi események lesznek (például szűrőprogramok elérhetővé tétele) Budapesten és vidéken is, ezekre nem kizárólag a másodgenerációt várjuk, hanem ismerőseiket, barátaikat, családtagjaikat, az érintett települések lakosságát általában.