A Lánchíd közelében neveztek el parkot Jeruzsálemről

Jeruzsálem parknak nevezték el Budapest I. kerületében a Clark Ádám tér-Lánchíd utca-Friedrich Born rakpart által határolt területet. Tarlós István főpolgármester szerint a kiválasztott helyszín szimbolikus jelentőségű.

A névadó ünnepségen vasárnap Tarlós István főpolgármester azt mondta, Budapest talán legfontosabb jelképe, a Lánchíd közelsége szimbolikus jelentőségű, és a hely fontosságáról tanúskodik. Hozzátette: a „baráti közeledés gesztusa az is”, hogy a magyar főváros vezetése éppen Izrael fennállásának 70. évfordulóján, 2018-ban határozta el, hogy közteret nevez el a zsidó állam ősi fővárosáról.

Tarlós István főpolgármester, Cipi Hotoveli izraeli külügyminiszter-helyettes és Heisler András, a Mazsihisz elnöke a Jeruzsálem park névadó ünnepségén (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A főpolgármester úgy fogalmazott: „Évezredes történelme folyamán a hit és az összetartás biztosította Jeruzsálem népének túlélését. A mindenkori közös cél adott elegendő életerőt ahhoz, hogy a sokat szenvedett nép végül megőrizze egész nemzetének jövőjét.” 

Jeruzsálem kivételes fejlődéstörténetét annak a százezernyi magyarnak, köztük budapestieknek is köszönheti, akik évszázadok alatt a jobb élet reményében kivándoroltak, és új hazát építettek maguknak – mondta Tarlós István, hozzátéve, hogy a városfalon túli egyik első lakónegyedet ma is magyar negyedként emlegetik.

Kitért arra: az elmúlt évtizedekben Izrael leglátványosabb gazdasági teljesítménye a fellendülés és a gyarapodás gyorsasága volt. „2019-ben a magyar kormány felismerte, hogy a magyar és izraeli együttműködésben egyre nagyobb lehetőségek rejlenek, ezért úgy döntött, külgazdasági képviseletet nyit Jeruzsálemben diplomáciai státusszal, hogy személyes jelenléttel is segítse a kapcsolatépítést”. Magyarországon ma több mint 200 izraeli cég működik, és Budapesten is „érezhető az izraeli üzleti jelenlét felhajtóereje” – tette hozzá a Tarlós István.

Cipi Hotoveli izraeli külügyminiszter-helyettes a Jeruzsálem park létrejöttét mérföldkőnek nevezte a két ország kapcsolatában. Megjegyezte, hogy „ismét fontos lépést” tettek afelé, hogy „a magyar követség Jeruzsálembe költözzön”. A magyar-izraeli kapcsolatok kedvezően fejlődnek, különösen Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök 2017-es budapesti látogatása óta.

Azt mondta, a két országot mély kulturális és történelmi kapcsolat köti össze, ugyanakkor „nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy ennek a közös történelemnek egy része nagyon fájdalmas volt”. Egy virágzó zsidó közösséget töröltek el, „több mint félmillió zsidót gyilkoltak meg itt a náci rezsim képviselői. Tanulni kell ebből a történelmi leckéből, különösen most, amikor újjáéledőben van az antiszemitizmus Európa jó néhány országában és az Egyesült Államokban. Együtt kell ez ellen harcolnunk” – jelentette ki.

Arról is beszélt: Izraelre szombat éjszaka több mint 400 rakétát lőttek ki, és ennek egyetlen oka, hogy a Hamász terrorszervezet nem akarja, hogy létezzen a zsidó állam. Cipi Hotoveli megköszönte a magyar kormánynak, hogy megvédi Izraelt az Európai Unióban és más nemzetközi fórumokon, és elismeri jogát az önvédelemhez.

47.4970706,19.039437

Find local businesses, view maps and get driving directions in Google Maps.

Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke kiemelte: a névadó ünnepség nem csak a zsidó közösség tagjaink fontos, hiszen Jeruzsálem a zsidóság és a kereszténység bölcsője is. Hozzátette: „nincs a világ történetében talán még két olyan vallás, melyek gyökerei ilyen eltéphetetlenül fonódtak volna össze, bármennyire szomorú a kereszténység és a zsidóság közös vallástörténetének első 2000 éve”.

Arra is kitért, hogy Budapest Kelet-Közép-Európa utolsó jelentős lélekszámú zsidó közösségének békés otthona. Heisler András nagyrabecsülését fejezte ki a magyar kormánynak „bátor lépése” miatt, hogy 2019. március 19-én megnyitotta diplomáciai státuszú külgazdasági képviseletét Jeruzsálemben. Megjegyezte, „kevesen tudják, hogy az Amerikai Egyesült Államok és Guatemala nagykövetségei mellett ez csupán a harmadik diplomáciai státuszú képviselet Jeruzsálemben”.

A Mazsihisz elnöke megköszönte Tarlós Istvánnak és a főváros közgyűlésének, hogy „pártokon és frakciókon átívelően” támogatták, hogy „Jeruzsálemhez méltó hely viselhesse Budapesten a szent város nevét”.

Még több Kibic

Felhívás diákok részére a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja alkalmából

2025.01.20.2 óra ago
A Mazsike arra kéri a diákokat, hogy keressék fel a lakhelyükön lerakott botlatóköveket, és mécses meggyújtásával, emlékkavicsok elhelyezésével emlékezzetek meg az áldozatokról.

Új emléktábla őrzi a budapesti gettó felszabadításának emlékét

2025.01.19.1 nap ago
A Dohány utcai zsinagógában rendeztek megemlékezést a budapesti gettó felszabadításának 80. évfordulója alkalmából.

Az argentin elnök első nem zsidóként kapta meg a zsidó Nobelt

2025.01.15.5 nap ago
Javier Milei a Genezis-díjjal járó egymillió dolláros pénzjutalmat az antiszemitizmus elleni küzdelemre fogja felajánlani.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »