Yossi Amrani: A pészah, a zsidó nép és az izraeli nemzet valódi létezése

Az egyiptomi kivonulás története arra ösztönöz minket, hogy folytassuk a küzdelmet egy békés és virágzó életért – írja Yossi Amrani, Izrael Állam nagykövete peszachi köszöntőjében.

Ma este világszerte családok gyűlnek össze, hogy megünnepeljék a pészahot 5779 évben, és megemlékezzenek az Exodusról, a kivonulásról az ősi Egyiptomból, a nemzet születéséről, a rabszolgaságból elért szabadságról, az identitásunkról, a zsidók és a zsidó nép történelméről.

Yossi Amrani

Ahogy összegyűlünk az asztalnál, a családi hagyományokat ünnepelve olvassuk a Haggadát, és elmeséljük újra ezt a történetet. A Haggada olvasása egyesít minket a történettel, a történettel, amely apáról fiúra, generációról generációra öröklődik.

A történet többféleképpen olvasható és értelmezhető, de a fő üzenete egy a legfontosabb értékek közül, szabadság és függetlenség. Hosszú út vezetett a szabadsághoz a sivatagon keresztül. Az utazás hitet és bátorságot igényelt, és megtanította nekünk, hogy tartsuk a hitünket a legszörnyűbb történelmi időkben is. Ez a történet még mindig arra ösztönöz minket, hogy folytassuk a küzdelmet egy békés és virágzó életért. A zsidó történelem során számos tragédiát és sorscsapást, katasztrófát és sikert éltünk meg.

A pészah, a zsidó nép és az izraeli nemzet valódi létezése, a lélek és a test szabadsága, értékeink képviselője, saját magunk kifejezése és önrendelkezésünk megjelenítése.

Az évnek ebben a különleges időszakában megcsodáljuk a tavasz szépségét és a természet újjászületését. Ahogy élvezzük az ünnep örömeit, és együtt énekeljük a dalt, amelyben hagyományosan azt kívánjuk egymásnak, hogy „Jövőre Jeruzsálemben”. Kétezer évvel ezelőtt Jeruzsálem leginkább a szívekben élt. Ma Izrael fővárosa. Jeruzsálem a zsidó nép szívében él, és nemcsak egy fontos központja a zsidó életnek, hanem annál több is. Jeruzsálem ne csak a szívünkben éljen, hanem legyen része Izrael csodájának is!

Ebben a fontos időszakban, ahogy készülődünk a széderre, szeretném kifejezni a személyes és a nagykövetség jókívánságait is pészah ünnepére. Kívánom, hogy legyenek szabadok, függetlenek és büszkék az identitásukra.

Chag Sameach!

Kapcsolódó cikkek

Vörösre festették, kukába dobták az izraeli túszokra emlékeztető sárga szalagok egy részét Budapesten

2024.10.14.4 óra ago
A szalagokat kihelyező Kidma szerint a rongálás túlmegy a szólásszabadság kérdésén.

Jom kipur napján látogatott el Auschwitzba a köztársasági elnök

2024.10.13.1 nap ago
Sulyok Tamás korábban nem mondott igazat édesapja magyar nemzetiszocialista múltjával kapcsolatban, most állítása szerint személyes múltját is vállalva hajtott fejet a holokauszt áldozatai előtt az engesztelés napján.

Mit jelent a cionizmus és hogyan jelenik meg a Somer mindennapjaiban?

2024.10.11.3 nap ago
A Hasomer Hacair Ifjúsági mozgalom októberi-novemberi programajánlója.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »