40 éves lett minden idők legsikeresebb izraeli slágere

A Hallelúja 1979-ben a Dzsingisz kánt lenyomva nyerte meg az Eurovíziós Dalfesztivált. Azóta több mint 200 verziója készült el, és majdnem még az izraeli himnuszt is veszélybe sodorta.

1979-ben Izrael zsinórban másodszor nyerte meg az Eurovíziós Dalfesztivált, ekkor a Gali Atari énekesnő által előadott Hallelúja című dallal szerezte meg az első helyezést. A Jeruzsálemben rendezett döntőn a Hallelúja olyan slágereket utasított maga mögé, mint például a Mándoki László-féle Dschinghis Khan. A dalnak akkora sikere volt akkoriban, hogy az Eurovíziót követően Izraelben még az a pletyka is elterjedt, hogy a kormány lecseréli a HaTikvát, és a Hallelúja lesz Izrael új nemzeti himnusza.

No Title

Eurovision Song Contest 1979 Draw: 10 Country: Israel Artist: Milk and Honey Song: Hallelujah Place: 1 Points: 125

A Hallelúja persze a lehető legjobbkor jött Izrael számára, a hazai rendezésű dalfesztivál előtt pár nappal írták alá az Egyiptommal megkötött békeszerződést. És az akkori eufórikus állapotban valószínűleg semmi és senki sem vehette volna el ezt a győzelmet az izraeliektől.

De békeszerződés ide, hazai rendezés oda, a Hallelúja a mai napig a legnépszerűbb izraeli dalnak számít, eladási adatok, rádiókban való lejátszás, előadások és feldolgozások szempontjából egyaránt. Utóbbiból már több mint 200 változat készült el. Az Eurovízión előadott dalok között pedig a második helyen szerepel a sikerlistán, rögtön az ABBA Waterloo című megaslágere mögött, de azt ugye amúgy sem tudja már soha senki überelni.

(Haaretz)

Még több Kibic

A szombati díjátadóval még nem ért véget a 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál

2024.12.01.2 nap ago
Vasárnap még az összes idei díjazott filmet meg lehet tekinteni a ZsiFi-n.

A nagykőrösi zsinagógában lép fel a Klezmerész

2024.11.28.4 nap ago
A Holokauszt 80 emlékév alkalmából megrendezett koncerten Janicsák Veca és Nógrádi Gergely főkántor lesznek az együttes vendégei.

Mintha élne – Három egyfelvonásos Kafka nyomán

2024.11.25.1 hét ago
A Radnóti Színház, a Gólem Színház, a Goethe Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum és a Cseh Centrum együttműködése a Gólem Színház és Zsidó Előadóművészeti Központban Franz Kafka halálának 100. évfordulója alkalmából.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »