40 éves lett minden idők legsikeresebb izraeli slágere

A Hallelúja 1979-ben a Dzsingisz kánt lenyomva nyerte meg az Eurovíziós Dalfesztivált. Azóta több mint 200 verziója készült el, és majdnem még az izraeli himnuszt is veszélybe sodorta.

1979-ben Izrael zsinórban másodszor nyerte meg az Eurovíziós Dalfesztivált, ekkor a Gali Atari énekesnő által előadott Hallelúja című dallal szerezte meg az első helyezést. A Jeruzsálemben rendezett döntőn a Hallelúja olyan slágereket utasított maga mögé, mint például a Mándoki László-féle Dschinghis Khan. A dalnak akkora sikere volt akkoriban, hogy az Eurovíziót követően Izraelben még az a pletyka is elterjedt, hogy a kormány lecseréli a HaTikvát, és a Hallelúja lesz Izrael új nemzeti himnusza.

No Title

Eurovision Song Contest 1979 Draw: 10 Country: Israel Artist: Milk and Honey Song: Hallelujah Place: 1 Points: 125

A Hallelúja persze a lehető legjobbkor jött Izrael számára, a hazai rendezésű dalfesztivál előtt pár nappal írták alá az Egyiptommal megkötött békeszerződést. És az akkori eufórikus állapotban valószínűleg semmi és senki sem vehette volna el ezt a győzelmet az izraeliektől.

De békeszerződés ide, hazai rendezés oda, a Hallelúja a mai napig a legnépszerűbb izraeli dalnak számít, eladási adatok, rádiókban való lejátszás, előadások és feldolgozások szempontjából egyaránt. Utóbbiból már több mint 200 változat készült el. Az Eurovízión előadott dalok között pedig a második helyen szerepel a sikerlistán, rögtön az ABBA Waterloo című megaslágere mögött, de azt ugye amúgy sem tudja már soha senki überelni.

(Haaretz)

Kapcsolódó cikkek

Bródy Sándor úgy volt a legmagyarabb írók egyike, hogy közben öntudatos zsidó maradt

2024.09.06.1 nap ago
A 100 éve elhunyt író sírja az évforduló alkalmából újult meg a Kozma utcai zsidó temetőben.

Egy géniusz tragédiája és Újlipótváros történetei a Mazsike szeptemberi sétáin

2024.09.04.3 nap ago
Az egyik séta során rekonstruálására került egy teljes egészében elfeledett és egészen rendkívüli életút, egy másikon kiderül, hogy mi történt a nemzetközi gettóban, ahol Szép Ernő, Konrád György és sokan mások találtak menedékre.

Az egyre nehezebb anyagi helyzet miatt változik a Gólem Színház kávézójának nyitvatartása

2024.09.04.3 nap ago
Kárpótlásként újonnan érkező különleges gasztroeseményeket ajánlanak a látogatók figyelmébe.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »