Heisler: nem az antiszemitizmusra vezethetők vissza a kormánnyal fennálló viták
Az Európai Néppárt (EPP) több tagja kezdeményezte nemrég a Fidesz kizárását a frakcióból. Ez ügyben utazott Budapestre Manfred Weber frakcióvezető, aki a látogatása során találkozott a Mazsihisz elnökével, Heisler Andrással is, hogy tájékozódjon a magyar zsidóság helyzetéről.
Vannak alapvető értékek, amelyeket az EPP minden tagpártjának, így a Fidesznek is tiszteletben kell tartania – mondta a Dohány utcai zsinagógában tett látogatásakor Manfred Weber.
Meg kell szüntetni minden EU- és Brüsszel-ellenes kampányt
Manfred Weber elmondta: a pártcsalád 80 tagból áll, közülük 13 kérte a Fidesz kizárását vagy felfüggesztését. A politikus mindegyik tagpárttal beszélni akar.
Kedvező fejleménynek nevezte, hogy Orbán Viktor tudomásul vette, a Brüsszel- és Európai Unió-ellenes plakátkampányt az EPP nem tartja elfogadhatónak, ezért az nem is fog folytatódni.
A Fidesznek minden Brüsszel- és Európai Unió-ellenes kampányt be kell szüntetnie, el kell távolítani a Brüsszel-ellenes plakátokat és garantálnia kell, hogy a jövőben sem lesznek ilyen kampányok – mondta Manfred Weber.
A politikus kitért arra is, hogy jó megoldásnak tartaná, ha a magyar kormányfő bocsánatot kérne azokért a problémákért, amelyeket az EPP más pártjainak okozott.
Kérdésre válaszolva nyomatékosította, hogy nem fog spekulálni a március 20-ai, a Fidesz kizárásáról szóló EPP-s szavazásról. Újságíróknak úgy fogalmazott: meg fogják látni, hogy az elkövetkező napokban hogyan lép Orbán Viktor.
A közbeszéd radikalizálódása konfliktust okoz a zsidó közösségben
A politikus, miután a zsinagóga kertjében, az Emanuel-emlékfánál elhelyezte az emlékezés kövét, azt mondta, „azért vagyok itt, hogy világossá tegyük”: amikor európai politikával foglalkozunk, figyelembe vesszük a kisebb közösségeket is.
Hozzátette: egész Európában növekszik az antiszemitizmus, és a politikusoknak egyértelműen ki kell állniuk amellett, hogy mindenki szabadon gyakorolhassa vallását.
Heisler Andrással folytatott megbeszélése során a Mazsihisz elnöke elmondta: a zsidó közösség fizikai értelemben nem érzi magát fenyegetve, és fontos a hazai zsidóság számára az is, hogy jó a kapcsolat a magyar kormány és Izrael között.
Heisler András „nem hallgatta el azokat az emlékezetpolitikai kérdéseket, hatalomgyakorlási technikákat és a közbeszéd radikalizálódásának jeleit sem, amelyek a zsidó közösség számára konfliktusokat okoznak, de hangsúlyozta, hogy az Orbán-kormány tiszteli a zsidóság vallási és kulturális hagyományait, a fennálló viták nem az antiszemitizmusra vezethetők vissza”.
A Mazsihisz elnöke arra kérte az EPP-t, hogy „a Fidesz megítélésében a fentieket figyelembe véve mérlegeljen
A legégetőbb probléma a CEU ügye
Az Európai Néppárt frakcióvezetője budapesti látogatása során három fő problémát nevezett meg Magyarországgal kapcsolatban: az ország ellen az uniós szerződés 7. cikkelye szerinti eljárást, a Magyarország ellen az európai bíróságokon zajló kötelezettségszegési pereket és a Közép-európai Egyetem (CEU) ügyét.
Legfontosabbnak a CEU ügyét nevezte, amelyről leszögezte: a tudomány szabadsága alapvető érték az EU-ban, ezért is beszélt az egyetem igazgatójával, mielőtt Orbán Viktorral találkozott. Olyan lehetőséget keresnek, amely garantálja: Budapesten a jövőben is hozzá lehessen jutni majd amerikai diplomához.
Elmondta: ennek érdekében tárgyalt a Müncheni Műszaki Egyetemmel, a BMW-vel és amerikai egyetemekkel, hogy új tanszékek finanszírozásával Budapesten maradhasson a CEU.
Kapcsolódó cikk:
Az Európai Néppárt frakcióvezetője a Mazsihisz elnökével tárgyalt | Mazsihisz
Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője és Heisler András, a Mazsihisz elnöke a frakcióvezető kezdeményezésére megbeszélést folytatott ma a Mazsihisz budapesti székházában, ahol a szervezet elnöke a Mazsihisz és a…
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!