Érdekes fotók a 70-es évek Miamijáról, a nyugdíjas zsidók paradicsomáról

A 70-es években sok New York-i – többek között számos nyugdíjas zsidó – érkezett ide. „New York-ban folyton a saját halálodon rágódsz”, mondta egy nő. Ezzel szemben Miamiban élvezhették a napsütést.

Az 1940-es előtt Miami tengerpartja nem számított felkapott helynek. A második világháború vége után azonban az ingatlan fejlesztők elegáns hoteleket építettek ide, ahol a vendégek Frank Sinatrát vagy Liberace-t láthatták fellépni esténként. Az 1960-as és 70-es években az országban rengeteg volt a politikai feszültség, kivéve Miami Beach-et, amely napos és csendes volt ebben az időszakban is.

A 70-es években sok New York-i – többek között számos nyugdíjas zsidó – érkezett ide. „New York-ban folyton a saját halálodon rágódsz”, mondta egy nő. Ezzel szemben Miamiban élvezhették a napsütést.

Gary Monroe és Andy Sweet nevű fotográfusok az 1950-es években születtek, és a zsidó közösség kötelékeiben nőttek fel. Egyetemi tanulmányaik befejezése után 1977-ben költöztek vissza Miamiba, és megegyeztek abban, hogy 10 éven át fényképezik a városukat és annak lakosait.

Annak ellenére, hogy hasonló volt a témájuk, a stílusuk meglehetősen különbözött. Mondroe-t a formák és a kompozíció érdekelte, Sweet inkább érdekes karaktereket keresett.

Az 1970-es évek után Miami Beach csillaga kezdett leáldozni. A nyugdíjasok száma fogyatkozott, ahogy a törzsvendégek közül egyre többen haltak meg. A hotelek állapota is romlott.

1980-ban Fidel Castro engedélyezte a kubaiaknak, hogy elhagyják az országot. Miami több mint 125000 bevándorlót fogadott be. A bevándorlók élettel töltötték meg Miami kulturális világát, de sok bűnöző is érkezett Kubából. Kolumbiai drog bárók is beszivárogtak Miamiba, megindult a kokain kereskedelem, hamarosan drog háborúk robbantak ki.

A városban tombolt az erőszak, amelynek végül Sweet is áldozatául esett. 1982 októberében a 28 éves Sweet-et holtan találta otthonában Monroe. 27 késszúrással végeztek vele, az okok a mai napig tisztázatlanok.

A teljes cikk itt olvasható:

„The Last Resort” Film Captures Vibrant 1970s Miami | Artsy

The film „The Last Resort” looks back at a fleeting, vibrant era documented by photographers Andy Sweet and Gary Monroe.

Még több Kibic

Várj, ezt még elültetem! – A 2B Galéria tu bisváti kiállítása

2025.01.21.1 nap ago
A 2B Galériát működtető alapítvány fontos feladatának tekinti a zsidó kultúrát és tradíciót kortárs kontextusban bemutatni, ezért most is képzőművészeket kért fel az együtt gondolkodásra.

Egy 14. századi, különleges hágádát digitalizált az Országos Széchényi Könyvtár

2025.01.17.5 nap ago
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában őrzött, világhírű Kaufmann-hágádá a középkori zsidó kéziratosság egyik legbecsesebb darabja.

Mátészalka története hiányos lenne a zsidóság bemutatása nélkül

2025.01.16.6 nap ago
Mátészalka zsidó kulturális örökségéről készített dokumentumfilmet a MOME média design szakos hallgatója.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »