A szatmári haszidok lakta városban a legalacsonyabb az emberek átlagéletkora az USA-ban, vagyis rengeteg gyerek van és ez egyben Amerika legszegényebb települése is.
Január elején megalakult Amerika első ultraortodox városa, Palm Tree. A város neve olyan, mintha egy floridai beach elnevezése volna, valójában azonban a Pálmafa név Teitelbaum rabbi nevének tükörfordítása.
A település előző neve Kiryar Yoel volt, a Joél Teitelbaum rabbi, az első szatmári rebbe, a múlt század egyik legnagyobb hatású rabbijának neve, aki szintén a történelmi Magyarországról indult és a cionizmus legnagyobb hatású és leghevesebb ellenzői közé tartozott. Kiryan Yoel rabbi Magyarországot 1944-ben a Kasztner-vonat utasaként hagyta még el, vagyis egy cionista mentési kísérlet kedvezményezettjeként és New Yorkban építette újra a közösségét. Palm Tree maga is New York államban van.
Néhány érdekesség:
- Itt a legnagyobb a magyar gyökerű lakosok aránya: egy 2000-ben végzett felmérés szerint akkor 18,9 százalékot tett ki
- Ez messze a legalacsonyabb átlagéletkorú város az Egyesült Államokban
- És egyben az USA legszegényebb települése: a lakosok több, mint kétharmada a hivatalos szövetségi szegénységi küszöb alatt él és 40 százalékuk kap emiatt élelmiszerjegyeket
- Itt beszélnek a legtöbben jiddisül otthon (91,5 százalék)
- Csak a lakosok 6,3 százaléka beszél otthon angolul és 46 százalékuk saját bevallása szerint egyáltalán nem vagy csak nagyon rosszul beszéli a nyelvet
A függetlenségét kivívó településnek 25 ezer lakosa van. A szatmári hászidok még az ultraortodoxián belül is a leginkább elzárkózó ágat képviselik, a legzártabb közösségek közé tartoznak. A helyi választásokon sokáig csak a vezető rabbi jóváhagyásával indulhatott bárki, a lakosokat pedig feliratok figyelmeztetik, hogy közterületen fekete haszid ruhában járjanak és nemek szerint különüljenek el egymástól.
Emiatt pláne érdekes, hogy Palm Tree közösségének még twitter-fiókja is van.
x.com
No Description