A holokauszthoz hasonlított a jazidi népirtást a Nobel-díjas túlélő

Nadia Murad, a jazidi népirtás egyik túlélője most kórházat építene a régióban a Nobel-díjából.

A népirtás következtében 400.000 jazidi maradt alapvető ellátás nélkül, akik a mai napig nem tudnak visszatérni az otthonukba.

Nadia Murad, a jazidi népirtás egyik túlélője 2018 októberében kapott Nobel-díjat. Most az ebből befolyó pénzt arra szeretné fordítani, hogy az Iszlám Állam által súlyosan megrongált iraki területen, Sinjarban kórházat építsen. Murad megesküdött rá, hogy segít Sinjar és a jazidi falvak újjáépítésében, amelyek még mindig romokban hevernek 3 évvel azután, hogy felszabadították őket az ISIS uralom alól. Murad elsősorban a betegek és a megerőszakolt nők ellátására szeretné a kórházat felállítani.

Nobel Peace Prize winner Nadia Murad: ‘It’s a huge responsibility’ – BBC News

Nadia Murad, an Iraqi Yazidi who was tortured and raped by Islamic State militants, explains what winning the Nobel Peace Prize means to her. Please subscribe HERE http://bit.ly/1rbfUog

Az Iszlám Állam 2016 augusztusában támadta meg a jazidi kisebbséget Irakban. Szisztematikusan pusztítottak el 3000 férfit és idősebb nőt, a fiatalabbakat és a gyerekeket rabszolgának adták el. 3000 nő holléte a mai napig nem ismert, másoknak, mint Muradnak, sikerült elmenekülni. Bár voltak olyan túlélők, akik segítséget kaptak például Németországban, a legtöbb olyan nő, aki brutális erőszakon esett át vagy rabszolgasorban élt évekig, a mai napig nem kapott rendes orvosi segítséget. Ezen kívül 400.000 jazidi nem tudott visszatérni az otthonába, sokuk még mindig menekülttáborokban él a kurdisztáni régióban.

Nadia Murad Sinjar újjáépítéséért kampányolt, találkozott az iraki elnökkel, Barham Salihhal, és több kurd vezetővel is, akik ígéretet tettek a jazidik megsegítésére, de Murad szerint ennek ellenére nem sokat tesznek.

Murad a jazidiak szenvedését a holokauszthoz hasonlította. Júliusban találkozott egy holokauszt túlélővel és azt mondta neki, hogy az általa átélt események olyan voltak, mint amiket a Washingtoni Holokauszt Múzeum képein látott. 2016 augusztusában azt kérte a világ közvéleményétől, hogy tegyenek többet a modern népirtások áldozataiért. Meglátogatta a Yad Vashem Múzeumot is 2017-ben. Az amerikai kongresszus elfogadott egy határozatot az iraki kisebbségek megsegítésére, melyet Donald Trump elnök is aláírt december 14-én. De a valódi segítség egyelőre még várat magára.

Yazidi genocide survivor will use Nobel money to build hospital

400,000 Yazidis remain without basic services and are unable to return to homes four years after genocide.

Még több Kibic

Új forrásteremtési koordinátort keres a Haver Alapítvány

2025.03.05.2 nap ago
Álláslehetőség a Haver Alapítványnál, jelentkezni március 20-ig lehet.

A Cipők a Duna-parton emlékműtől indul idén a budapesti Élet Menete

2025.03.04.3 nap ago
Az eseményre május 11-én kerül sor.

A parlamentben zsidózott a Mi Hazánk alelnöke

2025.03.03.4 nap ago
Novák Előd a Libanonban felrobbantott személyi hívók ügyével kapcsolatban állapította meg, hogy „Magyarország zsidó hódoltsági terület”.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »