A holokauszt áldozataira emlékező botlatóköveket loptak el Rómában

Húsz botlatókövet loptak el nemrég Róma belvárosából. Az olasz rendőrség azt valószínűsíti, hogy gyűlölet-bűncselekmény történhetett. Gyanúsítottak azonban még nincsenek az ügyben.

Az ellopott botlatókövek két zsidó család, a Di Consiglio és a Di Castro tagjainak állítottak emléket. A családtagok közül tizenöt személyt 1944-ben Auschwitzba deportáltak, és a haláltáborban gyilkolták meg őket. Öten pedig azon 335 olasz férfi és fiú között voltak, akiket egy Róma közelében lévő barlangban végeztek ki a nácik azért, hogy bosszút álljanak a partizánok által megölt 33 német rendőr miatt.

Az ellopott botlatókövek

Az esetet elítélte Virginia Raggi, Róma polgármestere is, Matteo Salvini belügyminiszter pedig azt nyilatkozta, hogy mindent el fog követni azért, hogy a jövőben ne történhessenek ehhez hasonló antiszemita cselekmények. Rómában nem ez az első eset, hogy botlatóköveket rongálnak meg. 2010-ben, miután ez első ilyen emlékköveket elhelyezték a városban, vandálok fekete festékkel öntötték le azokat.

A holokauszt áldozataira emlékeztető botlatókő projektet a ’90-es években indította el egy Gunter Demnig nevű német művész. A kövek Európa-szerte olyan épületek elé kerülnek, ahol az áldozatok utolsó ismert lakcíme volt. Magyarországon is több városban találhatók botlatókövek, csak Budapesten 150 körüli az emlékkövek száma.

Botlatókövet kap Radnóti Miklós

(JTAReuters)

Még több Kibic

20. születésnapját ünnepli a Hanoar Hatzioni

2026.06.11. 13 óra ago
Mindenki meg van hívva az eseményre, amely egyben a Hanoar idei évadának lezárása is lesz.

Az élet jön tovább. De hogyan?

2026.06.10. 1 nap ago
A nyugdíjról sokáig úgy beszéltünk, mint a megérdemelt pihenés idejéről. Csakhogy a mai hatvanas generáció már nem feltétlenül ebben a képben látja magát: aktív, tervei vannak, és nem szeretné, ha a következő húsz-harminc évét elavult „nyugdíjas” szerepek határoznák meg. Lebovits Ágnessel, a 60+ Újrahangoló Program vezetőjével arról beszélgettünk, miért lehet a nyugdíjba vonulás egyszerre krízis és lehetőség, és miért nem érdemes ezt az új fejezetet egyedül kitalálni.

Új digitális platform mutatja be az antiszemitizmust és cigányellenességet a visegrádi országokban

2026.06.10. 2 nap ago
A TRACE egy regionális kezdeményezés, amely célja a közép-európai antiszemitizmus és cigányellenesség követése és elemzése. Az új felület lehetőséget kínál jelenkori incidensek bejelentésére is, így az adatbázis folyamatosan frissülhet. A témában nemzetközi konferenciát szerveznek a napokban Auschwitz-Birkenauban.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »