Bedő Viktória: Pittsburgh után: az amerikai zsidóság új korszaka

“A fegyvertartás lehetőségének korlátozásával az amerikai zsidó közösség nagy többsége is egyetért, és a következő, poszt-pittsburghi időszakban előreláthatólag fontos politikai mozgalom indul majd el az antiszemitizmus, és Trump elnök ellen. ” – Bedő Viktória véleményét ajánljuk a magyarnarancs.hu-ról.

Ahhoz, hogy valaki kívülről megértse a sokkot, amelyet az amerikai zsidóság átélt a hétvégén, azt is értenie kell, hogy ez a közösség hogyan tekintett eddig magára. Az elmúlt kétszáz, de legkivált az elmúlt száz évben az amerikai zsidók azért harcoltak, hogy integrálódjanak a tágabb amerikai társadalomba, és mindeközben olyan anyagi és politikai sikereket értek el, amelyeket eddig egyetlen más amerikai kisebbség sem.

Az amerikai zsidók befolyása a kultúrára, a gazdaságra és még a Fehér Házra is mind olyasmi, amire a zsidó közösség büszkeséggel tekint és amit a keresztény többségi társadalom is elismer.

Ez a zsidó önérzet kicsit elbizonytalanodott Trump megválasztása óta. Az elnök a sokak szerint antiszemita, idegengyűlölő Steve Bannont választotta tanácsadónak és a megválasztása óta majdnem 60 százalékkal nőtt az antiszemita támadások száma országszerte a Rágalmazás Elleni Liga adatai szerint.

Ezek ellenére továbbra is úgy éreztük, hogy a zsidók biztonságban vannak az Egyesült Államokban.

Hol nem lehet felvenni kipát az utcán? Berlinben, Londonban, Budapesten. Hol szúrhatnak le az utcán azért, mert zsidó vagy? Párizsban, Jeruzsálemben, Cisz-Jordániai településeken. De egy Keleti-parti középvárosban az Egyesült Államokban mi történhet?

Bedő Viktória

Nem Pittsburgh volt az első zsinagóga elleni fegyveres terrortámadás Amerikában és Pittsburgh messze nem a legbrutálisabb lövöldözés az USÁ-ban, még ebben az évben sem, amelyben Pittsburgh a 294. (!) fegyveres támadás volt. Vagyis az amerikai antiszemitizmusnál valószínűleg nagyobb probléma, hogy nagyon könnyű fegyverhez jutni az Egyesült Államokban.

A fegyvertartás lehetőségének korlátozásával az amerikai zsidó közösség nagy többsége is egyetért, és a következő, poszt-pittsburghi időszakban előreláthatólag fontos politikai mozgalom indul majd el az antiszemitizmus, és Trump elnök ellen.

Az a gyász, melyet a liberális amerikai zsidó közösség – a közösség többsége – most átél, nem csupán szomorú érthetetlenséggel jár együtt, hanem kétségbeesett politikai dühvel. A neonáci mellett, aki megölt szombaton 11 imádkozó embert,

mi a Trump-korszak mesterséges feszültség-generálását és gyűlölet-retorikáját is vádoljuk.

A teljes cikk itt olvasható:

http://tablet.magyarnarancs.hu/jo_nekunk/pittsburgh-utan-az-amerikai-zsidosag-uj-korszaka-114660?fbclid=IwAR1ql3sIyUzO0lUJW0Cv1uT9IC424zrmHPRrLBhyA21wxgf_fLIteecpSlg

 

Kapcsolódó cikkek

Harari: Izraelnek a jövőjét meghatározó kérdésben kell döntenie 76. függetlenségi napján

2024.05.14.4 hónap ago
Herzl cionizmusa vagy zsidó felsőbbrendűség. Yuval Noah Harari szerint ezek közül kell választania a ma 76 éves Izraelnek.

Egy ultraortodox zsidó gondolatai a jesiva tanulók hadkötelezettségéről

2024.04.03.5 hónap ago
Izrael földjének bármely része feletti zsidó szuverenitás számunkra nem kiemelt jelentőségű, és jóval kisebb prioritású annál, minthogy egyetlen zsidó életet is veszélybe sodorjunk miatta, írja véleménycikkében Dovid Kornreich.

David Grossman: Izrael a szakadékba zuhan

2024.03.05.6 hónap ago
Az elkövetkező hónapok két nép sorsát fogják meghatározni. Kiderül, hogy a több mint egy évszázados konfliktus megérett-e az észszerű, erkölcsös, emberi megoldásra.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »