Az izraeli magyar színház elfeledett megteremtőjéről szóló könyvet mutattak be
Az izraeli magyar színházat az ötvenes években megteremtő, de azóta elfeledett Pásztor Béla életéről szóló könyvet mutattak be Izraelben. Szalai Anna egy kötetben magyarul, héberül és angolul kiadott munkáját nagy sikerrel mutatták be Jeruzsálemben és Tel-Avivban.
Az Egyesült Államokba való 1957-es költözése után Izraelben feledésbe merült Pásztor Béla a harmincas évek budapesti filmes világának egyik kiemelkedő alakja volt, majd az újonnan megalakult zsidó államban megteremtette a magyar nyelvű színházat. Pásztor Béla 1949-ben emigrált Izraelbe, ahol többek közt színre vitte magyarul Molnár Ferenc Liliom című darabját Jávor Pál rendezésében és vendégszereplésével.
Az izraeli könyvbemutatókon részt vett Pásztor Béla Amerikában élő fia, Rafael Pásztor is, aki meleg szavakkal emlékezett meg édesapjáról, akit ő maga és barátai tipikus közép-európai, szeretetteli, nagylelkű, szellemes, és népszerű embernek ismertek.
A könyv bemutatóján lejátszottak egy, a közelmúltban felkutatott, a figyelmes közlekedésre buzdító filmet, amelyet 1952-ben készített Pásztor a rendőrség megbízásából, és amelyben korának legnevesebb színházi szakemberei is részt vettek. Munkájával úttörőnek számított, mert azokban az években még nem volt Izraelben játékfilmgyártás.
A Szalai Anna által készített dokumentumokkal teli, színvonalas könyv visszahozza a feledésből a huszadik század egyik különleges filmes és színházi szakemberének munkásságát, aki Magyarország mellett Izraelben és Németországban is jelentős alkotásokat hozott létre.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!