A jeruzsálemi futballcsapat rasszista drukkereiről szóló alkotás kapta idén a legjobb politikai dokumentumfilmnek járó Emmy-díjat. A film azt mutatja be, hogyan képes egy hangos és szélsőséges kisebbség felülkerekedni a csendes többségen.
A Forever Pure (Mindörökké tiszta) című izraeli film nyerte el idén a legjobb politikai dokumentumfilmeknek járó Emmy-díjat. A Maya Zinshtein izraeli dokumentumfilmes által jegyzett alkotás a Beitar Jeruzsálem futballcsapatról és annak szélsőséges szurkolóiról szól. Illetve arról, hogy miként nyilvánul meg a rasszizmus az izraeli labdarúgás egyik kiemelkedő csapatánál. A Beitar ugyanis az egyetlen olyan futballklub az izraeli élvonalban, ahol még sosem játszott arab játékos.
INDEPENDENT LENS | Forever Pure | Trailer | PBS
Beitar Jerusalem Football Club, formed in 1936, is the most popular and controversial soccer team in Israel, a symbol of right-wing politics and the only club in the Premier League never to sign an Arab player. Midway through the 2012-13 season a secretive transfer by the owner, Russian-Israeli oligarch Arcadi Gaydamak, brought two Muslim players from Chechnya onto the team.
A film az izraeli klub 2012-13-as idényébe enged betekintést, amikor is az akkori tulajdonos, Arkady Gaydamak két csecsen muszlim játékost szerződtetett a csapathoz. A Beitar feldühödött szurkolói azonban nem hagyták annyiban a dolgot, és heves tiltakozásba kezdtek. Rasszista rigmusokat kiabáltak a két csecsen futballistának az edzések és a meccsek alatt, a klubtulajdonost halálosan megfenyegették, és kivonultak a stadionból, amikor az egyik csecsen gólt szerzett.
A csapat kénytelen volt testőröket fogadni a két muszlim játékos védelmére. A La Familia nevű szélsőséges ultracsoport néhány tagja pedig még a Beitar Jeruzsálem irodáit is felgyújtotta, elpusztítva a csapat összes trófeáját. A két csecsen játékosnak végül is távoznia kellett a klubtól.
FOREVER PURE (Teaser)
12th Zurich Film Festival Section: International Documentary Film Competition http://zff.com/en/archive/14992
Maya Zinshtein, a dokumentumfilm készítője szerint a Forever Pure története ma is nagyon aktuális. Mert bár csak egyetlen izraeli focicsapatról szól, ennél azonban egy sokkal tágabb betekintést ad arról, hogyan képes egy hangos és szélsőséges kisebbség felülkerekedni a csendes többségen.
A klub az események óta többször is tulajdonost cserélt. Az új vezetőség pedig komoly erőfeszítéseket tesz azért, hogy megszűnjön a rasszizmus a lelátókon. Ezzel kapcsolatos eredményeikért tavaly még egy antirasszizmus díjat is átvehettek Reuven Rivlin államelnöktől. A klub legutóbbi tulajdonosa pedig azt sem zárja ki, hogy hamarosan akár arab játékosok is érkezhetnek a csapathoz.