Gyász: Elhunyt Surányi Vera, a zsidó filmfesztiválok egyik főszervezője

Hosszan tartó, súlyos betegség után kedden meghalt Surányi Vera filmesztéta, feminista közösségszervező, aki az 1990-es Első Budapesti Zsidó Filmfesztivál egyik főszervezője volt, és aki a 2011-es Zsidó Filmfesztivál (ZSIFI) újraindulásában is fontos szerepet játszott.

Surányi Vera Sopronban született. Érettségi után az Egyetemi Nyomdában retusőr majd a Térképészeti Intézetben térképrajzoló lett. 1972-ben diplomázott, mint külkereskedelmi üzemgazdász. 1973-ban végezte el az ELTE filmesztétikai tagozatát. 1968-1988 között a Hungarofilm-nél dolgozott, a magyar filmek külföldi bemutatását szervezte (fesztiválok, filmhetek, filmbemutatók). A Magyar Játékfilmszemlék (Pécs, Budapest) egyik főszervezője, az angolul, franciául, németül megjelent Hungarofilm Bulletin szerkesztője. 1988-1993 között a Filmklubok Szövetségének nemzetközi referense. 1989-1990-ig a Primo Könyvkiadó szerkesztője. 1990-től 1992-ig a Múlt és Jövő Zsidó Kulturális Folyóirat menedzsere. 1994-től a Magyar Nemzeti Filmarchívum nemzetközi referense, 1995-től az Örökmozgó Műsorosztály programszerkesztője.

Surányi Vera

Interjúi, irásai megjelentek a Film, Színház, Muzsikában, a Tükörben, a Mozgó Világban, a Magyar Narancsban, a Szombatban, Filmkultúrában. A Filmévkönyv társszerkesztője (Somogyi Liával). A Holokauszt az oktatásban című kézikönyv filmes fejezetének szerzője. A Minarik, Sonnenschein és a többiek c. kötet szerkesztője (2001).

Surányi Vera emellett az EszterHáz zsidó feminista egyesület egyik alapítója is volt. A szervezet Facebook oldalán a következőket írják a halálával kapcsolatban: “A “tikkun olam” parancsát ő tényleg a zsigereiben érezte – Vera valóban jobbá akarta tenni a világot, bármivel foglalkozott is éppen.”

https://www.facebook.com/pg/EszterH%C3%A1z-Egyes%C3%BClet-205471156187127/about/

Férjével, Erős Ferenc szociálpszichológussal 44 évig éltek együtt.

Surányi Vera így emlékezett vissza az Első Budapesti Zsidó Filmfesztiválra:

“A legelső zsidó témájú filmfesztivált 1990 májusában a Magyar Filmklubok Szövetsége szervezte (Schiffer Pál, Pápes Éva, Gervai András és jómagam) amikor végre, több éves huzavona után zöld utat kapott a Művelődési Minisztériumtól. Az illetéke­sek korábban úgy vélték, hogy nem kell „hergelni” a kedélyeket egy „ilyenfajta fesztivállal”. A rendszerváltást követő re­ményt keltő, eufórikus hangulatban az emberek néha kicsit csodálkozva, de örömmel figyeltek fel a Váci úti Kossuth mozi előtti hatalmas táblára: Első Budapesti Zsidó Filmfesztivál. Ekkora plakátra kinyomtatva ez idáig a „zsidó” szó még nem került közszemlére. (Ma már senki sem kapja fel a fejét, amikor zsidó rendezvényekről értesül). A fesztivált Szabó István filmrendező nyitotta meg, s a négyszáz férőhelyes Kossuth mozi estéről estére megtelt. A fesztivál pénzügyi feltételeit egy párizsi alapítvány és több külföldi kulturális intézet biztosította. A filmek jelentős részét külföldről kellett megszerezni, és ez páratlanul sok szervezéssel és költséggel járt, de a szándék az volt, hogy a különböző országokban készült művek minél árnyaltabban és minél több szempontból mutassák be a világban szétszóródott zsidó sorsokat a holocaust előtt és után.”

Kapcsolódó cikkek

Visszavonta a kormány a Sorsok Háza megnyitásáról szóló határozatát

2024.09.20.12 óra ago
Ebben a határozatban bízta meg a kormány 2018-ban az EMIH-et a projekt megvalósításával.

Egy műemlék zsinagógát is elárasztott a pusztító árvíz Csehországban

2024.09.18.2 nap ago
Az áradás okozta kárt egyelőre nem tudják megbecsülni.

Olyan mértékű az antiszemitizmus Európában, amelyre az EU létrehozása óta nem volt példa

2024.09.17.3 nap ago
Mairead McGuinness uniós biztos szerint a büntetőjog eszközeivel kell fellépni az antiszemita cselekedetek elkövetőivel szemben.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »