Több ezer zsidót mentett meg egy protestáns kis falu

A 2500 fős francia falu elbújtatta a menekülőket a holokauszt idején, és segített nekik Amerikába jutni.

A Lyontól 88 kilométerre fekvő Chambon-sur-Lignonban több mint 3000 ezer zsidó életét mentették meg a lakosok a holokauszt idején. A mentőakció úgy kezdődött, hogy egy Németországból menekülő zsidó család bekopogtatott a helyi református lelkészhez

A kis falut nehéz megközelíteni, épp ezért már a 16. században is ide menekültek a Franciaországban sokáig üldözött protestánsok (az hugenották).

a falu protestáns temploma

Egyszer azonban mégis rosszul jártak az itt lakók, a katolikus uralkodó katonái lerombolták a protestáns templomot, amelyet a 19. században építettek újjá. André Trocmé volt itt a lelkész a háború alatt, felesége, Magda pedig a menekültprogram lelke és fő szervezője lett, amelyért 1972-ben Világ Igaza díjjal tüntették ki.

Az alig 2500 fős kis falu úgy tudott 3000 embert megmenteni, hogy kapcsolatba léptek amerikai kvékerekkel, és Svájcon keresztül Amerikába menekítették őket.

A falu

A falu minden lakosa hallgatott, pedig a zsidók megmentéséért akár haláltáborba is kerülhettek volna. Ez történt a lelkész testvérével, aki Auschwitzban halt meg.

Franciaországból több mint 80 ezer zsidót deportáltak a haláltáborokba, és csak tízezren élték túl a megpróbáltatásokat. A kis faluról mégis csak kevesen tudnak még Franciaországban is. A mentési akció emlékét egy kis múzeum is őrzi.

Le Chambon sur Lignon : les trois résistances

L’histoire du plateau du Chambon sur lignon, en particulier celle de ses trois résistances : résistance armée (maquis, parachutages), résistance civile (enfants juifs et résistants cachés) et résistance spirituelle (protestants et catholiques du Plateau du Chambon sur Lignon).

Még több Kibic

Vörös festékkel öntötték le Szenes Hanna falfestményét a Frankel Leó úton

2025.01.21.1 nap ago
Az esetről Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere számolt be. A rendőrség dolgozik az ügyön.

Felhívás diákok részére a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja alkalmából

2025.01.20.2 nap ago
A Mazsike arra kéri a diákokat, hogy keressék fel a lakhelyükön lerakott botlatóköveket, és mécses meggyújtásával, emlékkavicsok elhelyezésével emlékezzetek meg az áldozatokról.

Új emléktábla őrzi a budapesti gettó felszabadításának emlékét

2025.01.19.3 nap ago
A Dohány utcai zsinagógában rendeztek megemlékezést a budapesti gettó felszabadításának 80. évfordulója alkalmából.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »