Több ezer zsidót mentett meg egy protestáns kis falu
A 2500 fős francia falu elbújtatta a menekülőket a holokauszt idején, és segített nekik Amerikába jutni.
A Lyontól 88 kilométerre fekvő Chambon-sur-Lignonban több mint 3000 ezer zsidó életét mentették meg a lakosok a holokauszt idején. A mentőakció úgy kezdődött, hogy egy Németországból menekülő zsidó család bekopogtatott a helyi református lelkészhez
A kis falut nehéz megközelíteni, épp ezért már a 16. században is ide menekültek a Franciaországban sokáig üldözött protestánsok (az hugenották).
Egyszer azonban mégis rosszul jártak az itt lakók, a katolikus uralkodó katonái lerombolták a protestáns templomot, amelyet a 19. században építettek újjá. André Trocmé volt itt a lelkész a háború alatt, felesége, Magda pedig a menekültprogram lelke és fő szervezője lett, amelyért 1972-ben Világ Igaza díjjal tüntették ki.
Az alig 2500 fős kis falu úgy tudott 3000 embert megmenteni, hogy kapcsolatba léptek amerikai kvékerekkel, és Svájcon keresztül Amerikába menekítették őket.
A falu minden lakosa hallgatott, pedig a zsidók megmentéséért akár haláltáborba is kerülhettek volna. Ez történt a lelkész testvérével, aki Auschwitzban halt meg.
Franciaországból több mint 80 ezer zsidót deportáltak a haláltáborokba, és csak tízezren élték túl a megpróbáltatásokat. A kis faluról mégis csak kevesen tudnak még Franciaországban is. A mentési akció emlékét egy kis múzeum is őrzi.
Le Chambon sur Lignon : les trois résistances
L’histoire du plateau du Chambon sur lignon, en particulier celle de ses trois résistances : résistance armée (maquis, parachutages), résistance civile (enfants juifs et résistants cachés) et résistance spirituelle (protestants et catholiques du Plateau du Chambon sur Lignon).
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!