A müncheni hatóságok holokauszt emléktáblákat helyeznek ki a botlatókövek helyett.
A bajor zsidóság vezetője, Charlotte Knobloch és néhány más kritikus szerint a botlatókövek ugyanis szégyent hoznak a halottak emlékére, mivel könnyen bepiszkolódnak és a járókelők folyton rájuk taposnak.
Ennek ellenére több mint 1000 helyen – többek között Budapesten is – vannak botlatókövek elhelyezve Európa-szerte. Magyarországon 2007. április 27-én helyezték el az első botlatókövet a 2B Alapítvány szervezésében.
Münchenben most emléktáblákkal váltják fel a botlatóköveket annak a 10000 müncheni férfi, nő és gyerek emlékére, akiket a nácik 1933 és 1945 között gyilkoltak meg.
A botlatókövek kihelyezését – amelyeket Gunter Demnig német művész végez – nem mindenki ellenzi. Több mint százezren írták alá azt a petíciót, akik szerint nem szabad eltávolítani ezeket az emlékműveket. A botlatókövek, melyek illegális lerakásáért az első alkalmakkor még büntetést kapott Demnig, mára a világ legnagyobb, decentrális emlékművévé váltak. Eddig Magyarországon több mint négyszáz követ süllyesztettek a járdába.
Tilly és Franz Landauert idézi meg az az emléktábla, amelyet múlt héten helyeztek ki Münchenben. Tilly 1944-ben halt meg Auschwitzban, Franz pedig 1943-ban a hollandiai Westerbork táborban. Franz a Bayern München futball klub elnökének, Kurt Landauernek volt a testvére, aki 1939-ben Svájcba menekült.
Ezen kívül még egy filológusnak és egy művészeti kurátor házaspárnak állítanak emléket a nemrég kihelyezett táblák.
Berlin szívében pedig 3000 botlatókő emlékeztet 6 millió zsidó meggyilkolására.
Munich bans 'disrespectful' Holocaust memorials on ground
The German city bans brass cobblestones seen by some as disrespectful because they are trodden on.