Plágiummal vádolják az Eurovíziót megnyerő izraeli dalt

Az Universal kiadó perrel fenyegeti az Eurovízió-győztes Toy szerzőit, mivel szerintük az izraeli dal nagyon hasonlít a Seven Nation Army című slágerre. Ezzel a jövő évi izraeli rendezés is veszélybe kerülhet.

Az Universal amerikai zenekiadó cég két héttel ezelőtt küldött egy előzetes felszólító levelet az idei Eurovíziós Dalfesztivált megnyerő Toy című dal szerzőinek. A levélben azt állítják, hogy a Netta Barzilai énekesnő által előadott dalt a Whtie Stripes 2003-as slágeréről, a Seven Nation Army-ról koppintották.

No Title

No Description

A Toy két izraeli szerzője, Doron Medalie és Stav Beger meglepőnek tartja a levél állításait, de mindenképpen megpróbálják valahogy rendezni az ügyet. Reményük szerint az elkövetkezendő hetekben olyan megoldást fognak találni, amely mindkét fél számára kedvező lesz.

Az Universal ügyvédei azonban elég eltökéltnek tűnnek a plágium vádat illetően. Szerintük nem csak a két dal alapja egyezik, mint sok más dal esetében, de a ritmus és a harmónia hasonlóságai is szerzői jogokat sértenek.

A világ egyik legnagyobb lemezkiadójának számító Universal egy esetleges per lehetőségét is kilátásba helyezte. Ez pedig azért okozhat gondot, mert amennyiben bebizonyosodna, hogy a Toy-t valóban egy másik dalról másolták, akkor Izraelt megfosztanák az első helytől, és így a jövő évi rendezés jogát is elveszítenék. Az Eurovíziós Dalfesztivál szabályzata szerint ugyanis csak eredeti dalokkal lehet részt venni a versenyen.

Még márciusban a Haaretz zenekritikusa is felhívta a két dal közötti hasonlóságra a figyelmet. „Reméljük, hogy Jack White nem hallja meg a dalt az Eurovíziós Dalfesztivál előtt. Még a végén perelne” – írta akkor.

[poll id=”2″]

Tel-Avivban rendezhetik meg jövőre az Eurovíziós Dalfesztivált

(Times of Israel, Haaretz)

Még több Kibic

Egy 14. századi, különleges hágádát digitalizált az Országos Széchényi Könyvtár

2025.01.17.3 nap ago
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában őrzött, világhírű Kaufmann-hágádá a középkori zsidó kéziratosság egyik legbecsesebb darabja.

Mátészalka története hiányos lenne a zsidóság bemutatása nélkül

2025.01.16.4 nap ago
Mátészalka zsidó kulturális örökségéről készített dokumentumfilmet a MOME média design szakos hallgatója.

Szökésvonal: közösségi élmény, amely a fiatalok közötti megértést és összetartozást is erősíti

2025.01.13.7 nap ago
Második világháborús történeteket elevenít meg kortárs környezetben a Szökésvonal helyspecifikus színházi előadás, amely nemcsak tisztelgés a múlt emlékei előtt, hanem lehetőség arra, hogy a fiatalok hangján keresztül emlékezzünk, tanuljunk és kapcsolódjunk egymáshoz.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »