Humanista és értékmegőrző életútjáért kapott díjat a 99 éves Bálint gazda

Bálint György kertészmérnök, „Bálint gazda” kapta idén a Magyar Szabadság Napja Alapítvány által alapított elismerést.

A Magyar Szabadságért-díjat Bálint György életútja és értékmegőrző tevékenysége elismeréséül vehette át. A Magyar Szabadság Napja Alapítvány közleményében kiemelte: Bálint György a humanizmust és a demokráciát tartotta és tartja ma is a legfontosabb értéknek az egyén és a társadalom életében.

Bálint gazda és Gémesi György. Fotó: MTI / Bruzák Noémi

A Magyar Szabadságért díjat olyan személyiségek kaphatják meg, akik az elmúlt évtizedekben tevékenységükkel nagyban hozzájárultak Magyarország függetlenségéhez, demokratikus fejlődéséhez, a magyarságtudat erősítéséhez, a magyar kultúra megőrzéséhez és továbbviteléhez.

A 2000-ben alapított elismerést minden évben a magyar szabadság napján, június utolsó szombatján adják át Gödöllőn, a szovjet csapatok 1991. június 19-i kivonulására emlékezve. Az elismerést első alkalommal Nemeskürty István író vehette át, 2017-ben a Kaláka együttes kapta.

Bálint György

  • 1919-ben Gyöngyösön született, gazdálkodó hagyományokkal rendelkező középbirtokos családban. 1941-ben a Magyar Királyi Kertészeti Akadémián kertészmérnöki oklevelet szerzett. Munkaszolgálatra, majd koncentrációs táborba vitték. A vészkorszakot családjából csak ketten élték túl a nővérével.
  • 1948-ban elvették a családi birtokaikat, kuláklistára került.
  • Egy évvel később mezőgazdasági mérnökként újabb diplomát szerzett, és kutatóintézetekben, állami gazdaságoknál vállalt munkát, agrárfolyóiratokat szerkesztett.
  • Az 1990-es években aktívan politizált, a második országgyűlési választásokon képviselőnek választották. Az Országgyűlésben is mindenekelőtt a mezőgazdasághoz kapcsolódó ügyekkel foglalkozott.

Korábbi interjúnk vele:

„Nekem saját istenem van”

 

Még több Kibic

Egy százéves háziorvos visszatekint

2025.01.10.4 óra ago
Dr. Körmendi István, a 102 éves háziorvos könyvet írt az életéről, benne a holokauszttal kapcsolatos emlékeiről. A könyvet a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) mutatja be.

A filmvásznon elevenednek meg az első frankfurti Auschwitz-per jegyzetei

2025.01.09.1 nap ago
A Vizsgálat című film magyarországi premierje a 30 éves Bálint Ház és a Zsidó Világkongresszus szervezésében. Az esemény méltó módon kapcsolódik a holokauszt 80. évfordulójához és a #WeRemember kampányhoz.

Lovagi rangot kapott Stephen Fry, akinek magyar zsidó nagyszülei 1927-ben telepedtek le Nagy-Britanniában

2024.12.31.1 hét ago
Sir Stephen Fry jelenleg a Kincs a múltból című filmben látható a magyar mozikban, ahol egy holokauszt-túlélőt alakít.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »