Orbán Viktor miniszterelnök szerda délelőtt az Országházban megbeszélést folytatott Meir Ben-Sabattal, aki a visegrádi országok és Izrael biztonságpolitikával foglalkozó főtanácsadóinak értekezletére érkezett Budapestre.
A magyar miniszterelnökkel folytatott megbeszélésén Európa és a Közel-Kelet biztonsági kihívásairól volt szó, és egyeztették a magyar kormányfő július 19-re tervezett izraeli látogatásának részleteit is.
Korábban Orbán Viktor tanácsadója, Czukor József járt Netanjahunál, aki már akkor bejelentette, hogy meg kívánja hívni Izraelbe a V4 országok vezetőit .
Izraelben Czukor József is találkozott Meir Ben-Sabat izraeli nemzetbiztonsági tanácsadóval is, és egyeztettek arról, miként tudnának a terrorellenes harcban, illetve más biztonsági ügyekben együttműködni.
Mint ismert a két ország vezetője hasonló elveket vall a bevándorlás korlátozásával kapcsolatban, illetve Soros György tevékenységét is elítélik.
A magyar választások idején telefonon gratulált Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek újraválasztásához, és már akkor izraeli látogatásra hívta a magyar kormányfőt.
Ezzel kapcsolatban a kormányzó konzervatív Likud párt hivatalos oldalán a párt nemzetközi igazgatója, Eli Hazan azt írta még a választások előtt, hogy létfontosságú, hogy a Fidesz győzzön Magyarországon, mert ha a Jobbik kerül hatalomra, az megerősítheti az antiszemitizmust.
Eli Hazan kifejtette azt is, hogy a Soros ellenes kampánnyal egyetért, mert épp a Soros által támogatott szervezetek fenyegetik Magyarország, Izrael és más nyugati nemzetek nemzetbiztonságát. Hozzátette, hogy nagy hiba lett volna, ha a Jobbik koalíciót alkot a magyar zsidók többsége által támogatott baloldali pártokkal, mivel a Jobbik csak a felszínen változott meg. Majd emlékeztetett arra, hogy a harmincas évek elején a liberális erők is segítették Hitlert, hogy hatalomra kerülhessen.
Az Izraeli Regionális Külpolitikai Intézet vezetője, Dr. Nimrod Goren szerint Magyarország és a többi V4 állam meghívása Izraelbe azt jelzi, hogy Netanjahu változtatni akar az izraeli külpolitika irányvonalán. Szerinte az izraeli kormány egyre inkább elfordul az Európai Uniótól, és olyan államokhoz közeledik, ahol háttérbe szorulnak a liberális és demokratikus értékek.
Ennek egyik oka lehet, hogy az Európai Unió a békefolyamat előremozdulásához köt bizonyos gazdasági együttműködéseket Izraellel.
Netanjahu tavaly júliusban élesen bírálta is emiatt az Európai Uniót. Szerinte elképesztő, hogy viselkedik az EU Izraellel.
„Ez az egyetlen államszövetség a világon, amely politikai feltételekhez köt ilyesmit”, mondta felháborodottan. „Őrület, őrület”, folytatta, majd hozzátette: „Ez nem Izrael, hanem Európa érdekeivel is ellentétes.”
Az izraeli miniszterelnök ezek után azt mondta, komoly gazdasági kapcsolatokat építettek ki például Kínával és Indiával, de ezek az államok nem törődnek Izrael politikai tevékenységével.
További kapcsolódó cikkek:
Netanjahu szerint kész őrület, ahogy az Európai Unió Izraellel viselkedik