Nemrég felröppent a hír, hogy Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter távozásával hamarosan megnyílhat a Sorsok Háza, amelynek létrejöttét és koncepcióját számos zsidó szervezet élesen elutasította, holott eddig a kormány azt mondta, egyeztetés nélkül nem szerencsés megnyitni az kiállítást.
A hvg.hu információi szerint hamarosan megnyílhat a három éve elkészült, azóta üresen álló Sorsok Háza, amely a holokauszt áldozatainak állítana emléket.
A múzeumnak a Józsefvárosi pályaudvar helyén kellett volna kinyitnia. 2014-ben a tárlat koncepciójának kidolgozását egy közalapítványra bízták, amelynek vezetője a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Schmidt Mária lett. A zsidó szervezetekkel azonban nem jutottak dűlőre a tárlat tartalmáról, így a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége kiszállt a tárgyalásokból, pedig az épület addigra már majdnem elkészült.
A kormány eddigi hivatalos álláspontja az volt, hogy a múzeumot nem szabad megnyitni addig, amíg a kiállításról nem jut egyezségre a zsidó közösséggel Schmidt.
„Van egy észszerű határ, amíg szerintem a kormány bölcsen teszi, hogyha vár arra, hogy a magyarországi zsidó közösségek áldásukat adják a múzeumi koncepcióra. Hogyha ez nem megy, akkor valószínű, hogy ott mást kell csinálni” – mondta még tavaly szeptemberben Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki azóta már nem vezeti az intézményt.
Helyette Gulyás Gergely veszi majd át a Miniszterelnökség irányítását. Az új kormány azonban még nem állt fel hivatalosan, a miniszterek sem kezdték el a munkát, és azt sem lehet egyelőre tudni, hogy a zsidó közösséget érintő ügyekben – így például a Sorsok Házával kapcsolatban – ki lesz az illetékes.
„Nincs semmilyen tárgyalás a zsidó szervezetekkel, nem ismerjük továbbra sem a kiállítási anyag koncepcióját”, nyilatkozta lapunknak Heisler András, a MAZSIHISZ elnöke, aki éppen ezért nem tudta megerősíteni azt az információt, hogy változás lenne a Sorsok Háza projekt ügyében, amelyre a megvalósítás leállítása óta évente több mint 80 millió forintot költött el az állam.
Azt viszont tudni lehet, hogy Schmidt Mária tavaly azt nyilatkozta, hogy a projektet Lázár János és Zoltai Gusztáv akadályozza, ez az akadály most elhárult. Az ügyre rálátó forrás szerint ez nem feltétlenül azért volt így, mert Lázár olyan fontosnak tartotta a zsidó közösség szempontjait, inkább más személyes konfliktus miatt blokkolta a Sorsok Háza megvalósulását.
A MAZSIHISZ álláspontja korábban az volt, hogy nincs szükség két külön holokauszttal foglalkozó intézményre, a Páva utcában működő Holokauszt Emlékközpont kiállításnak koncepcióját tartották megfelelőnek, és szerették volna, ha a Sorsok Háza helyett az Együttélés Háza valósul meg a Rumbach Sebestyén utcában.
Ráadásul többen attól is tartanak a koncepciót kidolgozó Schmidt személye és munkássága miatt, hogy a Sorsok Házában bemutatott anyag a magyar hatóságok felelősségét fogja mentegetni.
Lázár János tanácsadója, Zoltai Gusztáv, a MAZSIHISZ volt ügyvezető igazgatója korábban azt javasolja a patthelyzet feloldására, hogy a Sorsok Háza szakmai koncepciójának elkészítésére a kormány kérjen fel tekintélyes történészeket: Glatz Ferencet, Karsai Lászlót és Ungváry Krisztiánt. Ez azonban nem valósult meg.
Megkerestük Toronyi Zsuzsannát a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatóját, aki 2014-ben szintén ott volt a Sorsok Háza koncepciójának bemutatásán, de egyelőre ő sem tud arról, hogy bármilyen előrelépés történt volna a kiállítás megvalósulása ügyében. „Sem a múzeumban, sem a levéltárunkban nem kutattak ezzel kapcsolatban szakemberek, ez biztos, pedig sok olyan új dokumentum került elő, amely hasznos lehetne egy ilyen tárlathoz”, mondta.
Mindez azonban még nem jelenti azt, hogy a színfalak mögött nem történik semmi, bár ennek ellentmond, hogy a kormány még nem állt fel, ezért komoly döntések sem valószínű, hogy születnek.
Heisler András szerint etikailag mindenképpen kifogásolható lenne, ha a Sorsok Háza úgy nyitna meg, hogy nincs ez ügyben egyeztetés a zsidó közösséggel. Nemzetközi felháborodásra is számítani lehet a kérdésben.
A teljes koncepciót a MAZSIHISZ vezetői nem ismerik, csupán egy kiforratlan változatot, amely szerintük inkább színpadi látványtervek sorozata.
Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) rabbija korábban azt nyilatkozta, hogy ő látott részletesebb anyagokat 2014 augusztusában, és az ott neki bemutatott koncepció és túlélői vallomások alapján a leendő kiállítást nagyon megrendítőnek találta, amely egy gyerek szemével mutatná be az 1938-től 48-ig terjedő időszakot. Ám azt ő sem értette, miért nem mutatja be a koncepciót Schmidt a zsidó szervezeteknek, az egyeztetést akkor fontosnak tartotta.
A Sorsok Házával kapcsolatban felröppent új hír kapcsán megkerestük a rabbit is, aki egyelőre nem reagált kérdéseinkre.
Hómanban és Schmidt Máriában nem ért egyet Lázár és a Mazsihisz