150 éves a zsidóság emancipációja Magyarországon
Az 1867. november 25-én elfogadott törvény a hazai zsidóság előtt a társadalmi-gazdasági felemelkedés korábban soha nem ismert lehetőségeit nyitotta meg. A 150 éves évforduló alkalmából készült cikksorozat a törvény létrejöttének hátterét és jelentőségét mutatja be.
A zsidók egyenjogúsításáról szóló törvényt 1867. november 25-én terjesztette be Andrássy Gyula gróf miniszterelnök. „Az izraeliták egyenjogúságáról polgári és politikai jogok tekintetében” című javaslatot a képviselőház minden vita nélkül, egyhangúlag, a főrendiház pedig 64 szavazattal 4 ellenében fogadta el. Az 1867. évi XVII. törvénycikk a hazai zsidóság előtt a társadalmi-gazdasági felemelkedés korábban soha nem ismert, nagyszerű lehetőségeit nyitotta meg.
E fontos történelmi és társadalmi esemény, választóvonal 150 éves évfordulójára készülvén a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) felkérte Glässer Norbert és Zima András kutatókat, a téma szakavatott ismerőit, hogy egy cikksorozatban mutassák be a törvény létrejöttének hátterét, a törvény fontosságát, annak a zsidó közösségen belüli értelmezését, jelentőségét.
A cikk első része itt, a második itt, a harmadik pedig itt található.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!