A zsidó kántor fia, aki idén orvosi Nobel-díjat kapott

Michael Rosbach két másik amerikai biológussal megosztva kapta meg idén a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat. Rosbach szülei 1938-ban Németországból menekültek el a nácik elől az Egyesült Államokba.

Az idei fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat három amerikai biológus Jeffrey C. Hall, Michael W. Young és Michael Rosbash kapta a cirkadián ritmust, vagyis a belső biológiai órát szabályozó molekuláris mechanizmus felfedezéséért. A három kutató muslincákat használt arra, hogy izolálja az élő szervezetek napi ritmusát szabályozó gént. Ami azért fontos, mert a biológiai belső órák olyan funkciókat szabályoznak, mint az alvás, a viselkedés, a hormonszintek és a testhőmérséklet.

Michael Rosbash

„Maguk viccelnek” – ez volt a 73 éves Michael Rosbash első reakciója, amikor telefonon megkereste a Nobel-bizottság a hírrel, hogy ő és kollégái kapták meg a díjat. Rosbash szülei Németországból menekültek el az Egyesült Államokból még 1938-ban, így ő már az USA-ban, pontosabban Kansas Cityban született 1944-ben. Két évvel később a család Bostonba költözött, ugyanis édesapja az ottani Ohabei Shalom reform zsinagóga kántora lett. Michael Rosbash először a Caltech-re járt egyetemre, majd az MIT-n doktorált biofizikából. 1974-től a Brandeis Egyetem munkatársa, ahol a mai napig is kutatásait végzi.

(Jpost + Wikipedia)

Még több Kibic

Oláh György tiszteletére bocsát ki emlékérmét az MNB

2024.12.10.2 hónap ago
A Magyar Corvin-lánccal kitüntetett Széchenyi-nagydíjas vegyészprofesszor Nobel-díjazásának 30. évfordulója alkalmából.

Lehetnek-e érzékenyek a zsidók a háború gázai áldozataira?

2024.11.14.2 hónap ago
Antiszemitizmus Magyarországon október 7. után címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést a Political Capital a Bálint Házban, ahol a résztvevők között valódi vita alakult ki a háború gázai áldozatai kapcsán.

Az antiszemitizmus Magyarországon is új köntöst kapott október 7. után

2024.11.08.3 hónap ago
Két friss kutatás eredménye is arra jutott, hogy Magyarországon is erősödött október 7. után az Izrael-ellenességen alapuló antiszemitizmus. A Political Capital ennek okán rendezett zártkörű kerekasztal-beszélgetést a témában.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »