A jeruzsálemi Mea Saarim rejtett titkai

Egy izraeli fotós három és fél éven keresztül készített képeket Jeruzsálem ultraortodox negyedéről, a Mea Saarimról. Ahhoz, hogy megfelelően tudja dokumentálni a sokak számára ismeretlen közösséget, úgy döntött maga is megpróbál beolvadni a környezetbe.

Ofir Barak izraeli fotográfus először csak egy kisebb projekt miatt kezdett el fényképeket készíteni Jeruzsálem ultraortodox zsidók által lakott negyedében, a Mea Saarimban. Lassan azonban megszállottja lett a témának és három és fél éven keresztül fotózta a misztikus környéket és az ott élő embereket. Ahhoz, hogy a leghitelesebben tudja dokumentálni az ultraortodox negyed történéseit, úgy döntött megpróbál beolvadni a környezetbe, ezért szakállt növesztett és egyszerű fekete ruhákban járt-kelt, mint az ott élő férfiak. Kipát azonban nem viselt, mert azért szeretett volna megőrizni valamit eredeti énjéből.

Fotók: Ofir Barak

Ez az átalakulás segítette abban, hogy jobban átérezze a negyed hangulatát, és a helybéliek is jobban elfogadják. Amikor már a sokadik alkalommal járt ott, az ott élők is nyitni kezdtek felé, ami hozzásegítette abban, hogy olyan pillanatokat is megörökítsen, amelyeket eddig nem sokaknak sikerült. Az emberek odajöttek hozzá, történeteket meséltek neki és érdeklődtek aziránt, amivel éppen foglalkozott. Részt vett tüntetéseken, ünnepi eseményeken és temetéseken, egy idő után már a közelbe is költözött, hogy ha valami fontos történik, minél hamarabb eljuthasson oda. Amikor már azt gondolta, hogy mindent látott, a Mea Saarim negyed akkor is tudott meglepetésekkel szolgálni a számára.

(Haaretz)

Egy hasonlóan izgalmas projekt:

Ritka betekintés a haszidok rejtett világába

Kapcsolódó cikkek

Izraeli fiatal művészek alkotásai, békeidőben és nehezebb napokon

2024.09.11.5 nap ago
Két fiatal izraeli filmes és rövidfilmek a jeruzsálemi Bezalel Művészeti Akadémiáról a Merkaz – Héber és Izreli Kultúrális Központban.

Ha a zsidóság nem közösségként működik, akkor a zsidó művészet is kevesebbet tud mondani

2024.07.19.2 hónap ago
Mitől sikeres a Lefkovicsék gyászolnak? Miért van kevés zsidó művészet Magyarországon? Miként kellene a társadalmi problémákra és a közbeszédre reagálni? Milyen öncenzúra bénítja a zsidó kulturális életet? Zsidó művészet és kultúra a június végi ZSKF-konferencián.

Magyarországról is várnak pályaműveket a Zsidó Gyermekkönyv Díj kiírói

2024.07.15.2 hónap ago
A zsidó irodalmi és művészeti pályázatra gyerekeknek szóló történetekkel és illusztrációkkal lehet nevezni.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »