Nemrégen kiszivárgott dokumentumok szerint a Facebook csak azokban az országokban távolítja el a holokauszttagadó tartalmakat, amelyekben annyira szigorúak a törvények, hogy pernek nézhetne elébe a közösségi oldal.
Nemrég szivárogtatta ki a Guardian a Facebook moderátorai számára készült irányelveket, amelyek alapján az amúgy igencsak túlterhelt szerkesztőknek el kell dönteniük, milyen tartalmakat távolítanak el. A kiszivárogtatott dokumentumokból többek között az is kiderült, hogy a Facebook csak akkor távolítja el a holokauszttagadóként megjelölt tartalmakat, ha azokat olyan országban posztolták, ahol a törvény szigorúan lép fel a holokauszt tagadása ellen.
Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy a Facebook csakis azért távolítja el ezeket a tartalmakat, hogy elkerülje az anyagi veszteséget. A dokumentumokból ugyanis az derült ki, hogy a moderátoroknak csak azokban az országokban közzétett holokauszttagadó tartalmakat kell eltávolítaniuk, amelyekben ténylegesen bírósági eljárást indíthatnak a közzétevők ellen. Ezek az országok pedig Izrael, Franciaország, Németország és Ausztria.
A kiszivárgott irányelvek egyértelművé teszik, hogy hiába létezik nagyjából 14 országban is olyan jogszabály, amely tiltja a holokauszt tagadását, csak ezen országok fele veszi ezt valamelyest komolyan, és csupán a fentebb említett négy országban lehet súlyosabb következményekre számítani. Így a szerkesztők csak ezekben az országokban kötelesek eltávolítani az ilyen jellegű tartalmakat.
A Guardian még példát is hozott a Facebook holokauszttagadással foglalkozó irányelveire. Egy koncentrációs tábort ábrázoló fotó azzal a felirattal, hogy „Soha többet nem hiszünk a hazugságoknak!”, Izrael, Franciaország, Németország és Ausztria kivételével az összes többi országban szabadon megjelenhetett a közösségi oldalon.
(Haaretz)