Egy nácik által eltulajdonított festmény került vissza a jogos örökösökhöz

Az FBI szerdán New Yorkban ünnepélyes keretek között adta vissza egy Németországból elmenekült zsidó család hagyatékkezelőjének azon értékes festmények egyikét, amelyeket a nácik annak idején erőszakkal elvettek tőlük. Számos értékes festménynek azonban nyoma veszett.

A New York-i Zsidó Örökség Múzeumában tartott ünnepségen az FBI egy XVII. századi németalföldi mester olajfestményét adta át a Max és Iris Stern Alapítvány képviselőinek. A Jan Franse Verzijl festette Fiatal férfi Bacchusként című festményt Max Stern műkereskedőtől vették el, s most a család hagyatékát gondozó alapítványnak szolgáltatták vissza.

A visszaszerzett festmény

Több mint nyolcvan évvel ezelőtt ugyanis a nácik mások mellett az ismert német zsidó galériatulajdonost, Max Sternt is arra kényszerítették, hogy – mielőtt száműzetésbe menekül –, eladja nekik a család mintegy 400 értékes festményből álló gyűjteményét.

Stern 1937 decemberében elhagyta Németországot és a kanadai Montréalban telepedett le, ahol híres műgyűjtő és műkereskedő lett. 1987-ben hunyt el, és gyűjteményét alapítványára és annak három haszonélvezőjére – a kanadai Concordia és McGill egyetemekre, valamint a jeruzsálemi Héber Egyetemre – hagyományozta. A gyűjteményben sok olyan, korábban az ő tulajdonában volt festmény is található, amelyet Sternnek sikerült az évtizedek alatt visszaszereznie. Számos értékes festménynek azonban nyoma veszett.

A Fiatal férfi Bacchusként a Stern-gyűjtemény tizenhatodik olyan darabja, amelyet az amerikai nyomozóknak az 1990-es évek vége óta tett erőfeszítéseik eredményeként sikerült visszajuttatniuk az alapítványnak.

Az FBI műkincsrablásra szakosodott részlegének egyik munkatársa 2015-ben egy New York-i kiállításon vette észre a most visszaszolgáltatott festményt, amely egy olasz galériatulajdonos birtokában volt. Az olasz műkereskedő nem ismerte az olajkép történetét.

Az amerikai külügyminisztérium egyik főosztályán hat munkatárs dolgozik azon, hogy felkutassa a nácik által egykor eltulajdonított műtárgyakat és egyéb javakat, köztük banki letéteket. A külügyminisztérium intendánsa, Maria Vullo a CBS televíziónak elmondta, hogy a németalföldi mester alkotásának visszaszerzése „kicsiny jelképes igazságszolgáltatás azoknak, akik megszenvedték a Holokauszt elmondhatatlan rémségeit”.

Kapcsolódó cikkek

A bábu megszólal – Anna Margit életművéből nyílt kiállítás a Nemzeti Galériában

2024.04.10.6 hónap ago
A festőművész férjét, Ámos Imrét és teljes családját elveszítette a holokauszt idején. Ez a tragédia egész későbbi életét és művészetét meghatározta.

„A kalitka elindult, hogy madarat keressen” – Új kiállítás a 2B Galériában

2024.01.19.9 hónap ago
Nádler István és Uri Asaf bemutatja legújabb festményeit és rajzait a közönségnek a Ráday utcai 2B Galériában.

Nácik által elrabolt műkincseket kaptak vissza a zsidó műgyűjtő örökösei

2023.09.22.1 év ago
Az osztrák Fritz Grünbaumot 1941-ben gyilkolták meg a nácik a dachaui koncentrációs táborban.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »