Sábeszi recept: milánói borjúcsülök

Ez az olasz étel nem igazán gyors kaja, ugyanis igen lassan fő, cserébe viszont minden perce megéri. A közelgő ünnepekre is kiváló lehet, a velőben rejlő lehetőségekről nem is beszélve.

Nagyon szeretem ezt az olasz pörköltszerű ételt. És hát ez nem az a gyors olasz kaja, ez egy igazi lassan főtt étel, de én mondom, minden perce megéri. Ahogy a csontban lévő velő szépen bevonja a zöldségeket, valami mennyei szószt kapunk a végére. Szerencsére itt minden hentesnél lehet kapni ossobucco néven ezt a keresztbe szelt borjúcsülköt. Én amúgy is nagy velőőrült vagyok, a velős pirítós volt gyerekkorom kedvenc étele. Vasárnap sokszor volt velős csonttal húsleves, és apukám nagyon profi volt a velő megszerzésében, máig emlékszem a gondosságra, ahogy mindenkinek tökéletes kis kenyérfalatkákat készített, kis bors, kis paprika, kis só, isteni volt. Ebben az ételben is a csont közepén szépen megmarad a fűszeres, tökéletesre főtt velő, amit ki lehet emelni, és egy darabka kenyéren megenni. Egyszer karácsonyra is csináltam már, mert isteni, gyönyörű színei vannak, szóval szívesen ajánlom elmentésre.

Én Jafón lakom, ahol már az utcán állnak a bolt előtt a műfenyők, és bólogat a Mikulás, mintha nem is Izraelben élnék, de nekem nagyon tetszik ez a vallási kavalkád, ami itt van. Elvileg 2 százalék a keresztények aránya Izraelben, de az oroszok nagy része is ünnepli a karácsonyt, illetve annak az orosz változatát, a novi godot. A boltokban már mindenhol ott a hanukára készülő szufganiot, az itteni fánk is, szóval mindenki megtalálja, ami neki tetszik, én meg pláne, mert én nagyon szeretek ünnepelni, így mindent tartok. És ami legjobb: ebben az évben egybeesik a két ünnep, szóval a béke és elfogadás jegyében mostantól hanukai és karácsonyi receptekkel is készülök majd nektek!

Hozzávalók:

4 keresztben szeletelt borjú- vagy marhacsülök

80 g vaj

2 kanál sűrített paradicsom

1/2 vöröshagyma

2 közepes répa

3-4 zellerszár (nagyságtól függően)

egy csokor petrezselyem

1/2 citrom héja

liszt, só, bors, jó minőségű fehérbor, alaplé

Az olvasztott vajra dobom az apróra vágott hagymát. A húst lisztben átforgatom, és lerázom róla a felesleget. Alaposan megsütöm a hagymás vajon. Sózom, borsozom, majd nyakon öntöm egy pohár borral; amikor elpárolgott, hozzáadom a feldarabolt zöldségeket és félig felöntöm az alaplével. Lefedve, alacsony lángon főzöm fél órát. Ha kell, öntök még hozzá alaplevet, és belekeverem a paradicsomot. Tovább főzöm még kb. 2 órát, közben ellenőrzöm, ha esetleg kész lenne. A petrezselymet apróra vágom, és a reszelt citromhéjjal összekeverve a húsra teszem. Öt percig összefőzöm. Ne legyen túl hosszú leve, a pörköltek alatt hagyott lémennyiséghez tudom hasonlítani.

(Izraelinfo)

Kapcsolódó cikkek

Reggeli a Gólemben: Kohn-szendvics és a kihagyhatatlan shakshuka

2023.07.04.1 év ago
A következő két hétben, egyelőre csak tesztjelleggel reggelizni is lehet a Gólem Központban.

Egy méltatlanul elfeledett hanukai finomság

2021.11.28.3 év ago
A mai zsidóság körében főként a fánk dominál hanukakor, de egyes országok közösségeiben van egy másik finomság, amelynek jelen kell lennie az ünnep során az asztalon. Ez pedig nem más, mint a latkesz, amely tulajdonképpen egy palacsinta.

Mi a macesz?

2021.03.28.4 év ago
Tegnap este beköszöntött a peszach, vagyis kezdetét veszi az egy hétig tartó macesz evés. Ez alkalomból egy korábbi cikkünket ajánljuk, amely arra a kérdésre keresi a választ, hogy a macesz tényleg csak olyan száraz hungarocel lehet, amit mi itthon ismerünk? Lehet-e ízesíteni és mitől lesz kóser?

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »