Több mint 600 oldalas albumban jelent meg a szombathelyi zsidóság története

Negyven téma köré csoportosítva, 1178 képen keresztül mutatja be a szombathelyi zsidóság soát megelőző mindennapjait az a Szemtől szemben címet viselő album, amelyet vasárnap délután mutattak be a Zsidó Kultúra Házában Szombathelyen.

Az album arra vállalkozott, hogy az itt élők portréinak bemutatásával tegye tapinthatóvá a holokauszt pusztítása következtében keletkezett űrt. Eddig Magyarország egyetlen zsidó közösségéről sem állt rendelkezésre ilyen mennyiségű és ennyire komplex vizuális forrásanyag.

„A Szemtől szemben – Képek a szombathelyi zsidóság történetéből alkotás tartalma felemelő és egyben megrázó. Számomra ez a mű ezért nem is könyv, nem egyszerű katalógus, sokkal inkább egy történelmi kódex, amivel az alkotók hitelesítik azt, hogy a magyarországi zsidóság sokszínű” – fogalmazott az albumot méltató beszédében Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke.

Koczka Tibor, Szombathely Megyei Jogú Város alpolgármestere a kötet jelentőségét hangsúlyozva elmondta: az album 40 téma köré csoportosítva, 1178 képen, 651 megszemélyesített arcon keresztül mutatja be a mintegy 3200 főnyi szombathelyi zsidóság soát megelőző mindennapjait, az egyes személyek, családok, csoportok életét, a zsidó közösség anyagi, szellemi kultúráját, vallását, hagyományait, társadalmát és történelmét, valamint pusztulását és a vészkorszak utáni újjáéledését.

„A Szemtől szemben című kötet kiadásával a zsidóság nemcsak a múltját őrzi, hanem arra is példát mutat, hogyan használható fel a múlt a jövő érdekében. A kötettel, a történelmi felelősséget felismerve, a szerzők hosszútávon gondoskodtak a szombathelyi zsidó közösség múltjának, emlékeinek megőrzéséről” – zárta gondolatait a városvezető.

Ungvári Tamás, Széchenyi-díjas és József Attila-díjas magyar író, irodalomtörténész, egyetemi tanár megfogalmazása szerint a kötet az emlék megőrzésének könyve. „Magyarország akkor tud kibékülni a múlttal, ha ilyen könyvekkel állít neki emléket. Az album a feledés elleni küzdelem egy jelentős lépése, sok ember erőfeszítéséből létrejött különleges csoda” – mutatott rá zárszavában az író.

Kelbert Krisztina történész, a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum Történettudományi Osztályának vezetője, a könyv szerzője az album elkészítéséről szólva kiemelte: elsődleges célja volt az intézményi fotótárakban feltárni és meghatározni a helyi zsidó közösség múltjával kapcsolatos fényképeket, összegyűjteni a világban szétszóródott, egykoron szombathelyi zsidó családok túlélőitől, leszármazottaitól megőrzött fotográfiákat, majd ezeket a kiragadott töredékeket egyetlen gyűjteménnyé formálni, és tematikus egységekbe rendezni.

„Sikerült a szöveges és képi világnak egy olyan egységét megteremteni, amellyel a 19. és 20. századi szombathelyi zsidó közösség összetett és gazdag múltja a maga valóságában ábrázolhatóvá vált” – foglalta össze a könyvön három évig dolgozó szerző.

Kassai Ferenc, egyetemi docens, Ferenczy Noémi-díjas grafikusművész, a könyv tervezője és kiadója pedig azt emelte ki, hogy a kötet kizárólag nyomtatott formában születhetett meg, a kép és a szöveg az egész könyvben egyforma súllyal van jelen, mind a terjedelem, mind az információk tekintetében.

http://www.youtube.com/watch?v=rfKn0wheqI4

A kötet fotográfiái több mint 80 évet fognak át. A legkorábbi datált fénykép 1880-ból származik, míg a legkésőbbi 1961-ben készült. A fotográfiák alapvető bázisát a szombathelyi Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum Történettudományi Osztályának több mint húszezer üvegnegatívot számláló, úgynevezett Knebel Fotóarchívuma szolgáltatta, emellett a számos európai elismerést szerezett fotóművész, Farkas Géza (1890-1971) felvételei között is maradtak fenn a szombathelyi zsidóság életét érintő alkotások.

1944. július első napjaiban majdnem háromezer szombathelyi zsidó polgárt zsúfoltak marhavagonokba, és indítottak útnak Auschwitz irányába. 1945 nyarára alig háromszázan tértek vissza a koncentrációs táborokból.

Még több Kibic

Újraírni a demenciával élő ember emlékeit

2024.11.19.2 hét ago
Szűcs Teri Visszatért hozzám az emlékezet című könyvével folytatódik a Mazsike könyvklubja.

Fényképek, amelyek újabb megvilágításba helyezik Szenes Hanna személyiségét

2024.11.07.4 hét ago
A 80 évvel ezelőtt kivégzett Szenes Hanna költői módon látta a világot, ahogyan azt saját szavai – versei, naplói és egyéb írásai – is tükrözik. A fiatal ejtőernyős azonban egy másik, kevésbé ismert nézőpontot is hátrahagyott, amelyet kamerája lencséjén keresztül dokumentált.

Az elhagyott zsidó temető megdőlt sírköve

2024.10.16.2 hónap ago
Wellisch Tehel Judit életművét ismertető könyv bemutatója a 2B Galériában.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »