Náciknak is jutott az elrabolt zsidó műkincsekből

Nem került vissza az összes eltulajdonított mű az eredeti zsidó tulajdonosához, a német hatóságok ugyanis egyszerűen eladták azokat. A vevők között pedig több náci prominens is található.

Az európai műtárgyfosztogatással, -zabrálással és -eltulajdonlással foglalkozó, Comission for Looted Art in Europe (CLAE) nevű Londonban működő szervezet egy holland festő, Jan van der Heyden egyik műve kapcsán kezdett vizsgálódni, ekkor derült fény a szomorú igazságra.

Hitler és Göring egy festményt tekintenek meg

Monuments Men (Műkincsvadászok) néven dolgozott az a csoport a II. világháború után, amelynek tagjai elhurcolt zsidóktól eltulajdonított műtárgyakat próbáltak felkutatni.

A nácik által elrejtett műkincsek nem kerültek elő maradéktalanul, de amit a Műkincsvadászok megtaláltak, azt hivatalosan, katalogizálva átadták a bajor államnak 1952-ben. Sajnos a történet jogtiszta része nem folytatódott, mivel a müncheni múzeumok ahelyett, hogy az eredeti tulajdonosoknak (illetve az életben maradt örökösöknek) visszaszolgáltatták volna a műveket, eladták azokat.

A Jan van der Heyden-vászon Észak-Rajna–Vesztfáliában, Xanten templomában lógott évtizedekig, miután a vallási közösség az 1960-as években 16 000 márkáért megvásárolta Henriette von Schirachtól. Az asszony Adolf Hitler személyi fotósának, Heinrich Hoffmannak volt a lánya. Hogyan került a kép a birtokába?

Az ügy nem egyedi. Az amerikai irányítás alatt működő „műtárgykommandósok” több mint tízezer műtárgyat bíztak a bajor hatóságok gondjaira, mielőtt elhagyták Németországot, azzal, hogy, juttassák vissza azokat az eredeti zsidó tulajdonosoknak. Ám mint a CLAE vizsgálatát a napokban megszellőztető Süd­deutsche Zeitung írásából kiderül, a hatóságok egyszerűen eladták a műkincseket. A vevők között több náci prominens is volt, hiszen elsősorban ők tudtak a festmények és szobrok hollétéről, mozgásáról. Az eredeti tulajdonosok kérelmeit rendre figyelmen kívül hagyták.

(A cikk itt folytatódik.)

Kapcsolódó cikkek

Felkavaró időutazás a Csányi 5. szám alatti ház falai között

2024.04.01.6 hónap ago
Ez egy nagyon személyes beszámoló, mivel a cikk szerzőjét teljesen felkészületlenül érte a múlt szellemével való közvetlen találkozás, ami egészen megrázó hatást tett rá.

Egyre többen keresik fel az auschwitzi múzeumot, de a látogatók száma elmarad a Covid előtti időktől

2024.01.03.9 hónap ago
2023-ban több mint 1,6 millió látogató kereste fel az auschwitzi haláltábor helyén létesített emlékmúzeumot.

Nácik által elrabolt műkincseket kaptak vissza a zsidó műgyűjtő örökösei

2023.09.22.1 év ago
Az osztrák Fritz Grünbaumot 1941-ben gyilkolták meg a nácik a dachaui koncentrációs táborban.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »