Meghalt Elie Wiesel

87 éves korában manhattani otthonában elhunyt Elie Wiesel amerikai zsidó író, politikai aktivista és egyetemi tanár. Elie Wiesel volt az egyik legismertebb auschwitzi túlélő, és ő használta először a holokauszt kifejezést a mai értelmében. 1986-ban Nobel-békedíjat kapott.

Eliezer Wiesel néven született 1928. szeptember 30-án a romániai Máramarosszigeten. A Magyarországhoz csatolt településről 1944-ben családjával együtt Auschwitzba deportálták.

Tizenöt évesen megjárta a monowitzi és a buchenwaldi koncentrációs táborokat. Édesanyjától és húgától elválasztották, őket valószínűleg a táborba érkezésük után megölték. A munkatárborban együtt dolgozott apjával, aki 1945 januárjában az éhezés, a kimerültség és a vérhas miatt halt meg.

Elie Wiesel

Elie Wiesel a  háború után először Párizsban élt egy holokauszt túlélőknek fenntartott árvaházban. A Sorbonne-on irodalmat, filozófiát és pszichológiát hallgatott, később újságíróként dolgozott francia és izraeli lapoknak. 1961-ben az Egyesült Államokba emigrált.

A háború befejezése után tíz évig nem volt hajlandó sem beszélni, sem írni az általa átéltekről, az ötvenes évek végétől azonban egész további életét a holokausztra való emlékezésnek szentelte.

Több tucat könyvben, esszében, novellában és drámában írta meg a koncentrációs táborok borzalmait. Legismertebb műve az 1958-ban francia nyelven megjelent, önéletrajzi ihletésű Az éjszaka, amelyben saját auschwitzi fiatalkori élményeit írta meg. Ebben szerepel művészi hitvallása, amelyhez mindig tartotta magát: „Elfelejteni a holtakat hasonló volna ahhoz, mintha másodszor is megölnék őket.” A művet 30 nyelvre fordították le.

Dolgozott a New York-i egyetemen, meghívott előadója volt a Yale Egyetemnek és a Columbia Egyetemnek, majd a bostoni  egyetem társadalomtudományi tanszékének tanára volt. Előadásaiban, közéleti szereplései során a fajgyűlölet veszélyeire figyelmeztetett. Felszólalt a Jugoszlávia  területén elkövetett etnikai gyilkosságok ellen is.

1986-ban megkapta a Nobel-békedíjat. Feleségével együtt létrehozta a Wiesel Alapítványt az intolerancia és az igazságtalanság legyőzésére a világban. 1987-ben Franciaországban tanúskodott a náci háborús bűnös, Klaus Barbie perében.

(Index)

Még több Kibic

Szíriai életmentők és francia nácivadászok kapják idén az Elie Wieslről elnevezett díjat

2019.04.17.6 év ago
Az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeuma ebben az évben a Fehér Sisakosok szíriai önkéntes életmentő szervezetnek, illetve egy francia nácivadász házaspárnak ítélte oda legrangosabb elismerését, az Elie Wiesel-díjat.

Elie Wieselről elnevezett díjjal tüntetik ki Angela Merkelt

2017.03.28.8 év ago
A washingtoni Holokauszt Múzeum úgy döntött, hogy Elie Wiesel-díjat adományoz Angela Merkel német kancellárnak. Merkel a holokauszt emlékezetének tudatosítása érdekében tett erőfeszítései miatt érdemelte ki az elismerést.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »