Élet a Dunán…

Hámos Piroska és férje, Hahn Imre 1934-ben katolizált, mert Imre egy állami vállalatnál dolgozott, ahol nem nézték jó szemmel zsidó származását. Ez azonban nem mentette meg őket a magyar zsidóság sorsától, mivel a zsidótörvények értelmében zsidónak számítottak. Az alábbi történetet a Centropa Alapítvány jóvoltából tesszük közzé.

Hámos Piroska Magyarország északkeleti kisvárosában, Balassagyarmaton született Schultz Ármin úriszabó családjába. Édesanyja, Jozefin nagyon korán meghalt. Piroska egyetlen testvére, Etel 1913-ban született. Amikor édesapjuk újra megnősült, a család Budapestre költözött. Piroska itt kezdte az iskoláit. A polgári iskola elvégzése után kereskedelmi iskolában folytatta tanulmányait, két év után azonban otthagyta az iskolát, mert férjhez ment másodunokatestvéréhez, Hahn Imréhez.

Hámos Piroska

Imre 1899-ben született Budapesten, és tisztviselőként dolgozott a Magyar Folyam- és Tengerhajózási Rt.-nél. Imre rendszeresen járt evezni a Dunára unokatestvéreivel, Jenővel, Palival és Andorral, sőt volt egy közös csónakjuk is. Miután összeházasodtak, Piroska is gyakran járt evezni velük. Két lányuk született, Marika 1933-ban, Judit pedig 1935-ben.

A család 1934-ben katolizált, mert Imre egy állami vállalatnál dolgozott, ahol nem nézték jó szemmel zsidó származását. Ez azonban nem mentette meg őket a magyar zsidóság sorsától, mivel a zsidótörvények értelmében zsidónak számítottak.

Imrét munkaszolgálatra vitték, és a felszabadulás előtt nem sokkal Balfon halt meg. Piroskát és testvérét, Etelt Ravensbrückbe deportálták. Mindketten túlélték a deportálást, de sok családtagjuk odaveszett a háborúban. Piroska két lánya a budapesti gettóban vészelte át a háborút Piroska sógornőjével, Klárival együtt.

Piroska soha többet nem ment férjhez, egyedül nevelte fel két lányát. A háború után az Egészségügyi Minisztériumban dolgozott nyugdíjba vonulásáig. 2005-ben, 93 éves korában halt meg.

Piroska Hamos — Élet a Dunán

Hámos Imréné Magyarország északkeleti kisvárosában, Balassagyarmaton született Schultz Ármin úriszabó családjába. Édesanyja, Jozefin nagyon korán meghalt. Piroska egyetlentestvére, Etel 1913-ban született. Amikor édesapjuk újra megnősült, a család Budapestre költözött, és Piroska itt kezdte az iskoláit. A polgári iskola elvégzése után kereskedelmi iskolában folytatta tanulmányait, két év után azonban otthagyta az iskolát, mert férjhez ment másodunokatestvéréhez, Hahn Imréhez.

Kapcsolódó cikkek

Egy haszid gyermekkor története

2016.07.20.8 év ago
Galpert Ernő egy haszid családban nőtt fel Munkácson, amely abban az időben elsősorban zsidó város volt. A háború után ugyan hátat fordított a vallásnak, de a Szovjetunió összeomlása után segített újraszervezni a zsidó életet a városban, Az alábbi történetet a Centropa Alapítvány jóvoltából tesszük közzé.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »