A világ legrégebbi zsinagógái – 2. rész

A zsinagógák mindig is fontos szerepet játszottak a zsidóság életében és a zsidó örökségben. Jelentőségüket nemcsak az adja, hogy imahelyként működnek, hanem az is, hogy összehozzák a közösség tagjait. A legrégebbi zsinagógákat bemutató sorozat második része következik.

Askenázi Ari-zsinagóga, Cfát, Izrael

Ez az egyik legrégebbi, még használatban lévő zsinagóga Izraelben. Az askenázi zsinagóga a 16. század második felében épült a nagy kabbalista, Isaac Luria rabbi emlékére, aki az Ari néven vált ismerté. Az Ari 1570-ben érkezett Cfát városába. A zsinagóga a színes, díszes tóraszekrényéről is ismert.

Hobarti zsinagóga, Hobart, Tasmania, Ausztrália

Ez az 1845-ben épült zsinagóga a legrégebbi, amely Ausztráliában fennmaradt. Külön érdekessége, hogy tervezője újraélesztette a ritkaságszámba menő egyiptomi stílusú építészetet. Ráadásul a magyarországi születésű Friedman Izsák is a zsinagógát tervező és felépítő bizottság alapító tagja és anyagi támogatója volt. Ma a hobarti zsinagógának nincs állandó rabbija, de ortodox és progresszív közösségek is használják.

 

 

Remuh-zsinagóga, Krakkó, Lengyelország

A krakkói Remuh-zsinagóga építését 1557-ben fejezték be, és ez a legkisebb a Kazimierz városrészben található történelmi zsinagógák közül. Jelenleg pedig ez az egyik a Krakkóban ma is működő két zsinagógából. A zsinagógát Moses Isseries rabbiról nevezték el, aki a nevét kiadó héber mozaikszó alapján, a Rema (Remu) néven vált ismertté.

Nagy Korál zsinagóga, Szentpétervár, Oroszország

A szentpétervári Korál zsinagógát 1880-ban kezdték építeni és 1888-ban fejezték be, és 1893-ban avatták fel. A költő Oszip Mandelstam egyenesen „pazarnak, kiemelkedőnek, csábítónak” nevezte. A zsinagóga még mindig működik.

Barcelonai főzsinagóga, Spanyolország

A főzsinagógát Barcelonában Európa legrégebbi zsinagógájának tartják, és vagy a 3. vagy pedig a 4. században épült. Évszázadokon keresztül viszont másra használták, míg 2002-ben ismételten zsinagógaként és múzeumként újra nem nyitották. A zsinagógában ugyan nem imádkoznak rendszeresen, de ünnepi alkalmakkor ma is használják.

Neveh Shalom zsinagóga, Paramaribo, Suriname

Ezt a zsinagógát először 1723-ban állították fel, majd később, 1842-ben vagy 1843-ban újjáépítették. Ez az egyetlen működő zsinagóga egész Suriname-ban. A zsinagógát először szefárd zsidók építették, majd eladták az askenáziaknak, ma pedig mindkét zsidó közösség használja.

Az első rész itt található.

Forrás: jspace.com

Még több Kibic

Máramaros megye egyik zsinagógájában hozzák létre az Erdélyi Zsidók Múzeumát

2024.10.13.2 hónap ago
A tervezett múzeum Szinérváralja jelenleg restaurálás alatt álló zsinagógájában fog működni, ahol az egykori kóser hentesüzletet is felújítanák, udvarát pedig közparkká alakítanák át.

Egy zsinagóga lassú pusztulásának rögzítése

2024.09.26.2 hónap ago
Elmúlás és remény három epizódban elmesélve. Lantai Dávid a Bálint Házból Kende János operatőrrel és Cseh Viktor történésszel Jancsó Miklós az olaszliszkai zsinagógában és a zsidó temetőben forgatott Jelenlét-trilógiája kapcsán beszélgetett a Budapesti Klasszikus Film Maratonon.

Ássuk ki! Séta az eltemetett budavári nagyzsinagógáért

2024.08.28.3 hónap ago
A Mátyás-kori Nagyzsinagóga pusztulásának 338. évfordulója alkalmából idén is megszervezi hagyományos sétáját a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike).

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »