Langer Ármin rabbinövendéket, közéleti szereplése miatt elbocsátotta a berlini liberális rabbiképző, az Abraham Geiger Kolleg a menekültkérdésekben, valamint iszlám-zsidó közösségformálás kérdéseiben megfogalmazott nyilvános nyilatkozatai miatt.
Langer Ármint 1 évvel a rabbivá avatása előtt bocsátotta el az intézmény. A hivatalos indok szerint azért, mert megszegte az iskola médiával kapcsolatos előírásait, miszerint a diákok csak előzetes engedéllyel nyilatkozhatnak a sajtónak.
Langer Ármin a JTA.org-nak elmondta: egy 2015. januári levélben hivatalos engedélyt kapott arra, hogy szabadon nyilatkozzon a Salaam-Shalom zsidó-muszlim testvéri közösség működtetése kapcsán folytatott munkájáról.
Az iskola eljuttatott egy nyilatkozatot a der Spiegelhez és a JTA.org-hoz, amelyben azt írják, hogy Langert többször felszólították a szabályok betartására.
2015 novemberében Langer Ármin véleménycikket tett közzé a Tageszeitungban, amelyben bírálta a berlini Zentralrat, a zsidó közösség képviselete elnökének, Josef Schusternek kijelentését, aki szerint „felső határt” kell szabni a menekültek számának, és a bevándorlók integrációs nehézségeit „etnikai problémának” nevezte.
Langer rasszizmussal vádolta Josef Schustert, amiért ő félelmét fejezte ki annak kapcsán, hogy bizonyos muszlim bevándorlók antiszemita nézeteket vallhatnak. 2015-ben több mint 1 millió menekült, főként muszlimok, kértek menedéket Németországban.
Langer később írásban elnézést kért Schustertől a leírtakért. Langer Ármin a JTA-nak azt is elmondta, hogy a témában megjelent összes cikke és nyilatkozata a Salaam Shalomban végzett munka kapcsán született.
A kollégium nyilatkozata szerint 12 hónap múlva jelentkezhet újra Langer a soraikba.