Két magyar a világ tíz legszebb zsinagógája között
Bár a zsinagógák száma folyamatosan nő, a jspace.com tízes összeállításában mégis főként 19. század végi és 20. század eleji épületek szerepelnek. Két magyar imaház, a szegedi és a budapesti Dohány utcai, is rajta van a listán.
Évszázadokra visszamenő hagyománya van annak, hogy a zsidó közösségek csodálatos épületeket emelnek az istentiszteleteikhez a világ minden pontján. Rengeteg közülük sok vihart túlélt, és a hívők számára fontos viszonyítási pontot jelentettek a nehéz időkben is. Bár a zsinagógák száma folyamatosan nő, a jspace.com tízes összeállításában két magyar imaház is szerepel.
A válogatásban főként a 19. század második felében és a 20. század elején létrehozott épületek szerepelnek, ami valószínűleg azzal magyarázható, hogy a zsidóság körében a XIX. század első felében nagy társadalmi mozgás kezdődött, melynek során megnövekedett a településeken belüli létszámuk és a társadalmi szerepük is megváltozott. A zsidóság létszámának növekedése szükségszerűen magával hozta az imahelyek számának növelését is, így számos zsinagóga épült az elkövetkező időszakban.
A Dohány utcai zsinagóga közvetlen előképe a bécsi Tempelgasse-i zsinagóga volt, mindkettő Ludwig Förster tervei alapján készült el. A Tempelgasse és a Dohány utcai zsinagóga a következő évtizedek európai és különösen a magyarországi zsinagóga építés stílusának első, monumentális példái lettek, és erős hatásuk volt sok, későbbi zsinagóga tervre. Köztudomású például, hogy New Yorkban a Central Synagogue (East 50th Street) a „Dohány” közvetlen hatását mutatja.
Szeged, Magyarország, épült 1907-ben
Szent Pétervár, Oroszország, épült 1893-ban
Szabadka, Szerbia, épült 1903-ban
Firenze, Olaszország, épült 1882-ben
Manhattan, Egyesült Királyság, épült 1887-ben
Budapest, Magyarország, épült 1859-ben
Prága, Cseh Köztársaság, épült 1906-ban
Szófia, Bulgária, épült 1909-ben
Tbiliszi, Grúzia, épült 1895-ben
Jeruzsálem, Izrael, épült 1856-ban
Forrás: jspace.com + kibic.hu
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!
