Napi Tóra: Luz, avagy a zsidó csont

Bölcseink szerint a Luz szimbolizálja a szellemi és a fizikai világ találkozását, és éppen emiatt táplálható egy olyan étkezés segítségével, melynek ideje a szombat kimenetele után, vagyis a szent és profán találkozásakor van.

Luz nem csak egy földrajzi hely, hanem egy csont neve is. Megoszlanak a vélemények, hogy testünk mely részén található, a többségi vélemény szerint a gerincoszlop tetején van. Egy 1879-ben megjelent anatómiával foglalkozó könyv a “Juden Knöchlein” (zsidó csont) néven említi. Sajátos jellemzője, hogy nem porlad el, valamint csak a “királynő elkísérésével” táplálható (Misna B’rurá 300:2).

Ez talán magyarázatra szorul. Szombaton három étkezés kötelező, de van egy negyedik sábáthoz kapcsolódó szeudá is, melynek elnevezése meláve d’málká (a királynő elkísérése). Ezt a lakomát sábesz után tartjuk, figyelve arra, hogy még éjfél előtt fogyasszuk el. Aki teljesíti ezt a micvát, egy plusz csonttal gyarapodik.

Ennek az örvendetes ténynek a feltámadás idején lesz jelentősége, mert a “feltámadás ezzel a csonttal kezdődik”, vagyis azok támadnak fel előbb, akik esznek a meláve d’málká lakomából.

A csont olyan erős, hogy annak idején Hadriánusz császár megpróbált egyet tűz, víz, valamint egy kalapács segítségével tönkretenni, de minden próbálkozása sikertelen volt!

Bölcseink szerint a Luz szimbolizálja a szellemi és a fizikai világ találkozását, és éppen emiatt táplálható egy olyan étkezés segítségével, melynek ideje a szombat kimenetele után, vagyis a szent és profán találkozásakor van.

Az étkezés másik elnevezése: Dávid király lakomája. Dávid tudta Istentől, hogy szombaton kell meghalnia, ezért minden meg- és túlélt sábeszt követően lakomát rendezett, amivel nem csak az új hetet, hanem az életet is méltó módon megünnepelte.

Még több Kibic

Senki sem magyarázza jobban a Tórát ezeknél a 12 éves ikreknél

2018.10.10. 8 év ago
Saul és Joel ikerek, 12 évesek és azt találták ki, hogy minden héten egy rövid videóban mesélnek az éppen aktuális hetiszakaszról. Eddig az első két szakasz, a Brésit, illetve az eheti Noách magyarázata készült el.

Napi Tóra: minden nemzedéknek olyan vezetője lesz, mint amilyet érdemel

2015.10.16. 11 év ago
Noéval kapcsolatban gyakran felmerül a „relatív cádik” fogalma, kérdés, hogy csupán kora alacsony erkölcsi színvonalának köszönhetően érdemelte ki a cádik jelzőt, vagy inkább különösen nagy teljesítmény az övé, mert a legnehezebb időkben is képes volt igaz ember maradni?

Napi Tóra: ne a lehetőségeink fényében lássuk életünket!

2015.09.11. 11 év ago
A megtérés lehetősége egyebek közt választásaink jelentőségére hívja fel a figyelmet, ahogyan a következő vers is: „Lásd, eléd tettem ma az életet és a jót, a halált és a rosszat”.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »